VIDEO Antrenorul lui LASK Linz a răbufnit după calificarea lui FCSB în Europa League: ”Noi nu am marcat acel gol stupid!”

Data publicarii: Vineri 30 August 2024, 08:08
Data actualizarii: Vineri 30 August 2024, 08:21

FCSB a învins-o pe LASK cu scorul de 1-0 în Ghencea și s-a calificat în faza principală Europa League.

După 90 de minute în care scorul a fost 0-0, Darius Olaru a avut o acțiune individuală superbă în flancul stâng, a pătruns în careul advers și l-a executat pe Siebenhandl cu un șut sub transversală.

Thomas Darazs: ”Noi nu am reușit să înscriem acel gol stupid!”

Thomas Darazs a mărturisit la finalul meciului că este foarte dezamăgit de faptul că echipa sa nu a reușit să marcheze în condițiile în care, în opinia sa, LASK nu a avut nimic în minus față de FCSB.

Antrenorul susține că partida a fost una echilibrată, iar diferența de pe tabelă a făcut-o doar acțiunea individuală superbă a lui Darius Olaru, lucru de care elevii săi nu au fost capabili.

Sunt incredibil de dezamăgit și un pic nervos de faptul că noi nu am reușit să înscriem acel gol stupid. Echipa mea a fost foarte disciplinată și ne-am apărat bine până în ultimul minut.

Nu am luat întotdeauna decizia corectă la ultima pasă sau în fața porții. Atitudinea, inima, pasiunea și disciplina tactică au fost acolo. Adversarii au marcat după o acțiune individuală.

Mi-ar plăcea să văd că se întâmplă asta și la noi unerori atunci când nu reușim să marcăm ca o echipă”, a spus Thomas Darazs, conform krone.at.

FCSB își află adversarele din Europa League

După victoria obținută în fața lui LASK, FCSB are asigurate acum 8 meciuri în faza principală din Europa League - patru acasă, patru în deplasare.

Campioana României va fi în a patra urna valorică, iar la tragerea la sorți programată vineri, de la ora 14:00, va primi câte două adversare din fiecare urnă.