Antrenorul lui LASK Linz încinge spiritele. Ce a spus despre meciul cu FCSB din Europa League

LASK Linz Europa League FCSB Thomas Darazs Europa League
Data publicarii: Luni 26 August 2024, 16:20
Data actualizarii: Luni 26 August 2024, 16:20

FCSB - LASK Linz, manșa retur din play-off-ul Europa League, se joacă joi, de la ora 21:30, pe Stadionul Steaua.

În prima manșă din Austria, LASK și FCSB au remizat, scor 1-1. Gazdele au deschis scorul în minutul 34, prin Taoui, iar bucureștenii au egalat chiar înaintea de pauză grație reușitei lui Miculescu.

Thomas Darazs, antrenorul lui LASK Linz: "Am fost net superiori în primul meci cu FCSB"

În campionatele interne, cele două formații traversează o perioadă modestă. LASK ocupă locul 10 după 4 etape, cu doar 3 puncte acumulate, în timp ce FCSB se află pe poziția 15, penultima, cu 5 puncte în 6 meciuri.

Duminică seară, LASK Linz a ajuns la trei eșecuri consecutive în campionat, după ce a pierdut și pe terenul Austriei Viena, scor 1-2. În ciuda formei slabe, antrenorul Thomas Darazs se arată încrezător înaintea returului cu FCSB și susține că echipa sa a fost "net superioară" în partida tur de joi.

"Sunt încrezător după prestația echipei din manșa tur cu FCSB, când am fost net superiori. Sunt încrezător și după ce am văzut efortul depus în partida cu Austria Viena și sunt încrezător că jucătorii au un caracter puternic și știu ce presupune un astfel de meci", a spus Darazs, potrivit Kicker.

La ultimul meci din campionat, LASK Linz nu s-a putut baza pe mijlocașul ofensiv Robert Zulj. Căpitanul austriecilor a suferit o fractură la nivelul nasului în prima manșă cu FCSB și este incert pentru retur.

LASK Linz, eșec înaintea returului cu FCSB

Până la returul cu FCSB, LASK Linz a înfruntat-o pe Austria Viena, în etapa a patra din campioantul Austriei. Adversara roș-albaștrilor a pierdut cu scorul de 1-2 și va veni cu un moral afectat în Ghencea.

LASK a deschis scorul în minutul 19 prin Marin Ljubicic, dar Maurice Malone a restabilit egalitatea un minut mai târziu. Austria Viena a marcat golul victoriei în minutul 87. Astfel, LASK a ajuns la trei eșecuri suferite în acest sezon în campionat.

VIDEO Rezumat LASK Linz - FCSB 1-1