După prima parte a jocului, Rangers s-a văzut cu un avantaj de 2-0 în meciul cu campioana României. Tom Lawrence a fost cel care a deschis scorul în minutul 10, iar Vaclav Cerny a profitat de o gafă a lui Luis Phelipe și a dus scorul la 2-0 în minutul 31.

Același Cerny a dus scorul la 3-0 în partea secundă, după o acțiune spectaculoasă pe cont propriu, încheiată cu un șut la care Ștefan Târnovanu nu a putut să intervină. Marocanul Hamza Igamane a fost cel care a stabilit scorul final, 4-0 pentru Rangers, după ce s-a distrat cu apărarea lui Gigi Becali.

Cât a plătit Rangers pentru Vaclav Cerny

Omul meciului a fost cehul Vaclav Cerny (27 de ani), ajuns la Rangers în această vară sub formă de împrumut de la Wolfbsurg, și care a devenit, într-un timp foarte scurt, favoritul tribunelor de pe Ibrox Stadium.

Pentru împrumutul extremei dreapta, Rangers a plătit nu mai puțin de 1,5 milioane de euro. Din vara următoare, cehul se va întoarce, cel mai probabil, la gruparea din Bundesliga.

Cerny este crescut de Ajax Amsterdam. A fost transferat pentru 750.000 de euro încă din 2014, de pe vremea când avea doar 17 ani, și a evoluat la mai multe categorii de juniori din cadrul clubului. A urmat Utrecht, care a plătit 900.000 de euro în schimbul său, iar apoi Twente, care a plătit un milion de euro.

În 2023, internaționalul ceh a ajuns în Bundesliga pentru opt milioane de euro, după ce a avut evoluții impresionante în Eredivisie.

• În prezent, site-urile de specialitate îi oferă o cotă de piață de șapte milioane de euro.

Rangers - FCSB, echipele de start:

Rangers: Butland - Tavernier, Souttar, Balogun, Jefte - Barron, Raskin - Cerny, Lawrence, Bajrami - Dessers; Rezerve: Kelly, Propper, Diomande, Dowell, Sterling, Kasanwirjo, Igamane, McCausland, Fraser, McKinnon, Rice, Lovelace; Antrenor: Philippe Clement.

FCSB: Târnovanu – Pantea, Dawa, Ngezana, M.Popescu – Alhassan, Edjouma – Miculescu, L.Phelipe, Ștefănescu – Bîrligea; Rezerve: Vlad, Crețu, Panțîru, Oct.Popescu, D. Popa, Chiricheș, Baeten, Băluță, Musi, Radunovic; Antrenor: Elias Charalambous.