Austriecii au reacționat imediat după LASK Linz - FCSB: "Atunci a început dezastrul"

FCSB Europa League LASK Linz Europa League FCSB / Foto - Gabriel Chirea
Data publicarii: Joi 22 August 2024, 22:05
Data actualizarii: Joi 22 August 2024, 22:07

LASK Linz și FCSB au remizat în meciul tur din play-off-ul UEFA Europa League, scor 1-1, în Austria. Calificarea se va decide peste o săptămână, la București.

• Meciul dintre LASK Linz și FCSB a fost transmis în direct pe VOYO, dar și în format LIVE VIDEO pe site-ul www.sport.ro.

Gazdele au condus după golul marcat de Adil Taoui (23 de ani) în minutul 34. FCSB a reușit să egaleze într-un moment cheie, înaintea pauzei. David Miculescu (23 de ani) a înscris în minutul 45+2.

Ce scrie presa din Austria  după LASK Linz - FCSB

Jurnaliștii austrieci spun că meciul a început cum nu se putea mai bine pentru LASK Linz, dar în finalul primei reprize a început declinul gazdelor:

"LASK Linz a început bine meciul, iar Taoui a reușit să deschidă scorul. Cu toate acestea, un dezastru s-a produs în finalul primei reprize și a continuat și după pauză. Mai întâi a venit golul egalizator marcat de Miculescu, iar apoi căpitanul Robert Zulj s-a accidentat și a fost schimbat.

S-a văzut o schimbare în joc după acel moment. LASK nu a mai fost la fel de periculoasă, iar FCSB a controlat mai mult jocul", scriu cei de la Kicker.

VIDEO Golul marcat de Miculescu în LASK Linz - FCSB

Câți suporteri au fost prezenți la meci

Meciul dintre LASK și FCSB a avut loc pe "Raiffeisen Arena", cunoscut în trecut drept "Linzer Stadion". Arena are o capacitate de 19.080 de locuri, dar la meci au asistat 10.650 de spectatori. FCSB a avut parte de o susținere importantă la meciul tur din Austria.

Partida retur din play-off-ul UEFA Europa League va avea loc pe 29 august, de la ora 21:30, pe stadionul din Ghencea. Aici a jucat FCSB și celelalte meciuri europene din acest sezon. Stadionul Steaua le-a purtat ghinion campionilor la returul cu Sparta Praga. Cehii s-au calificat în play-off-ul UEFA Champions League după ce s-au impus la București, scor 3-2. Sparta Praga a condus cu 3-0 la pauză, iar FCSB a înscris de două ori în repriza secundă.