Charalambous e în extaz după calificarea în grupele Europa League: "Nu mergem acolo doar ca să ne distrăm"

Charalambous fcsb Europa League LASK Linz Europa League Elias Charalambous / Foto: PRO TV
Data publicarii: Joi 29 August 2024, 23:41
Data actualizarii: Joi 29 August 2024, 23:47

FCSB s-a calificat în mod dramatic în grupele UEFA Europa League. Campioana României a învins LASK Linz, scor 1-0, după golul marcat de Darius Olaru în minutul 90+3.

FCSB va reveni în grupele UEFA Europa League după o pauză de 7 ani. Bucureștenii vor afla vineri ce adversari vor înfrunta în faza grupelor.

Ce a spus Charalambous după calificarea în grupele Europa League

La finalul meciului, antrenorul Elias Charalambous și-a lăudat elevii pentru victoria obținută în returul din play-off.

"Felicitări pentru jucătorii mei. În ultima vreme am trecut prin momente grele, dar le-am spus că nu pot uita fotbalul pe care îl știu. Astăzi reușim să ne întoarcem în Europa League. E un lucru mare pentru club, sunt foarte bucuros pentru jucătorii mei și pentru fani. Această victorie de astăzi ne va da un impuls să revenim în campionat.

Este o calificare foarte mare pentru acești băieți. Am trecut de momentele grele, a fost un meci dificil, dar golul căpitanului ne-a salvat.

Nu e momentul să vorbim despre transferuri. Nu mergem în grupe doar ca să ne distrăm, vrem să câștigăm jocuri!", a declarat Charalambous, după meciul retur FCSB - LASK Linz.

Cupele europene se desfășoară într-un format complet schimbat din acest sezon. FCSB va disputa opt meciuri în faza următoare, patru acasă și patru în deplasare.

Jackpot pentru FCSB

FCSB va evolua pentru a zecea oară în grupele UEFA Europa League. Tragerea la sorți va avea loc vineri, de la ora 14:00.

Calificarea în Europa League îi va asigura lui Gigi Becali 3,6 milioane de euro din partea celor de la UEFA, sumă la care se vor adăuga și alți bani în funcție de rezultatele echipei din grupă.

O victorie este recompensată cu 600.000 de euro, în timp ce, pentru un rezultat de egalitate, UEFA acordă 200.000 de euro.