FCSB a fost echipa mult mai periculoasă în primul sfert de oră și a reușit să deschidă scorul în minutul 8 grație reușitei lui Daniel Bîrligea.

Trei jucători de la FCSB nu i-au făcut față lui Ikaunieks

Campioana României s-a văzut egalată rapid. După un corner al lui RFS, Malcom Edjouma a respins cu capul din careul mic, însă mingea a ajuns la Kouadio, care a recentrat în fața porții.

Janis Ikaunieks s-a înălțat excelent și a reușit să câștige duelul aerian cu nu mai puțin de trei adversari. Vlad Chiricheș, David Miculescu și Mihai Lixandru se aflau lângă Ikaunieks, care a izbutit totuși să trimită în spate pentru căpitanul Ziga Lipuscek. Fundașul, rămas nemarcat la 11 metri de poarta lui Târnovanu, a trimis în bară, iar mingea a intrat ulterior în poartă.

A existat confuzie imediat după gol. Arbitrul Ricardo de Burgos Bengoetxea a făcut câteva semne din mâini, lăsând de înțeles că golul lui RFS nu va fi validat.

În realitate, arbitrul spaniol le-a transmis jucătorilor de la FCSB că nu existe motive pentru ca golul să fie anulat, iar letonii au dat startul bucuriei. Nici din camera VAR nu a venit vreo sesizare, astfel că oaspeții au dus scorul la 1-1.