”Corvinul a păcălit fotbalul!” Maghiarii nu știu pe unde să mai scoată cămașa, după umilința din Europa League Europa League

Presa din Ungaria "caută scuze" după înfrângerea categorică a echipei Paksi în fața celor de la Corvinul Hunedoara în primul tur preliminar al Europa League.

Câștigătoarea Cupei României a câștigat cu scorul de 4-0 împotriva vicecampioanei Ungariie Paksi FC, în deplasare, și pleacă cu prima șansă la calificarea în turul următor din Europa League.

Sergiu Buș a deschis scorul în minutul 9, iar hat-trick-ul semnat de Marius Lupu în minutele 45+2, 86 și 90+3 a închis tabela la 4-0 pentru divizionara secundă.

• Corvinul A Pacalit Fotbalul Maghiarii Nu Stiu Pe Unde Sa Mai Scoata Camasa Dupa Umilinta Din Europa League

”Corvinul a păcălit fotbalul!” Ungurii, categorici după umilința de la "Fehervari"

Presa maghiară a criticat dur atât arbitrajul, cât și prestația jucătorilor de la Paksi. Comentariile lor au vizat atât deciziile "centralilor" de pe teren, cât și pe cele din camera VAR.

Maghiarii au acuzat lipsa unui penalty pentru Paksi și eliminarea unui jucător, care a influențat decisiv desfășurarea meciului.

Jurnaliștii maghiari au mai insinuat că arbitrul Aslam Muhammad Usman a fost complice la presupusele greșeli și au scos în evidență că echipa Paksi nu a fost în cea mai bună formă.

"Harry Kane a primit penalty cu Olanda, dar Norbert Konyves nu. Cei din camera VAR vor trebui cu siguranță să explice această decizie. Dacă acest tip de fault s-a sancționat la EURO, în Europa League n-a mai fost cazul.

(...) Corvinul a păcălit fotbalul de câte ori a avut ocazia, iar arbitrul Aslam Muhammad Usman s-a dovedit complice la asta. Dar să nu fim injuști, Paksi a fost la ani lumină de cea mai bună variantă a sa.

Balint Szabo a luat galben, arbitrul s-a dus la margine să revadă faza, iar apoi l-a eliminat. Iar pentru că apoi s-au marcat golurile 3 și 4, poate fi spus cu mare certitudine că dubla manșă s-a decis.

A fost cireașa de pe tort că, la finalul prelungirilor, arbitrul a dictat un penalty la faultul lui Daniel Bode, iar apoi, după ce VAR a analizat faza, s-a decis că e doar lovitură liberă...", au scris ungurii de la Nemzeti Sport, citați de Digi Sport.

Returul va avea loc pe 18 iulie la Sibiu. În cazul unei calificări, Corvinul Hunedoara va întâlni echipa croată HNK Rijeka în turul al doilea preliminar al Europa League.