CRONICĂ | Lupu, paksnic la porțile istoriei. Fulminanta Corvinul se distrează cu Paksi, 4-0, și e ca și calificată în turul II al Europa League Europa League

Corvinul Hunedoara a oferit o surpriză frumoasă, joi seară, și a învins-o pe Paksi, vicecampioana Ungariei, cu 4-0, în deplasare, în prima manșă a turului I preliminar al Europa League 2024/2025.

Formația lui Florin Maxim (43 de ani), care a făcut un meci tactic ireproșabil de la un capăt la celălalt, e ca ș calificată în turul secund înaintea returului de la Sibiu, de peste șapte zile, și va da peste Rijeka, vicecampioana Croației.

Cum a venit prima victorie dinn istoria Corvinului în Europa?

Perfecți tactic, inspirați la finalizare

După un 0-3 așteptat contra FCSB-ului în Supercupă, Corvinul a plecat în primul ei sezon european după o pauză de 42 de ani cu șansa a doua în fața viecampioanei Ungariei și câștigătoarei Cupei în ediția precedentă a fotbalului din țara vecină.

Cu 200 de fani în spate, cu spectrul istoriei deasupra capului, surpriza ediției trecute din Cupa României s-a întrecut pe sine!

Startul a părut greoi, cu o ocazie ratată de maghiari prin Windecker încă din minutul al treilea, dar a fost nevoie de puțin timp pentru a se observa că Maxim a citit perfect adversarul și că hunedorenii au, într-adevăr, o șansă bună. Trecuți peste sperietura trasă în începtul jocului, românii au prin încredere și au urcat liniile, iar golul lui Buș, șut de la 11 metri, cu dreptul, din minutul nouă, a funcționat ca un cuțit înfipt în inima adversarului.

Fără meci oficial în picioare, Paksi a încercat să riposteze, dar a făcut-o oarecum timid, același Windecker (min. 14) nereușind să trimită în poartă din poziție bună. Avea să rămână, după doar un sfert de oră scurs, cea mai mare ocazie a gazdelor!

Lupu e eroul

Un tip înzestrat, cu certe calități, Maxim a știut să profite din plin de cursul luat de partida din Ungaria, iar Corvinul a arătat sigură pe sine, a controlat ritmul și a jucat aproape de perfecțiune cartea contraatacului. Lupu (17) a ratat o șansă bună din câțiva metri la o preluare nereușită, hunedorenii au ratat apoi un contraatac 5 vs. 2, iar Konyves (39) a fost neinspirat în momentul în care a încercat să-l surprindă pe Lefter cu un șut la colțul lung.

Până în final de repriză, atacurile rapide ale Corvinului nu au avut impact, dar a fost nevoie de doar o fază perfectă pe traseul Neacșa - Lupu pentru ca divizionara secundă să mai dea o lovitură exact la timp.

În al doilea minut de prelungiri, Neacșa a văzut culoarul de pasă, Lupu a sprintat în spatele lui Szabo și a punctat pentru un 2-0 greu de prevăzut la start de meci. Buș (47) putea face 3-0 dacă șutul din aropiere nu-i era respins de portarul advers, iar lucrurile s-au simplificat și mai mult în minutul 78, când vârful Szabo a fost eliminat direct, cu ajutorul VAR, pentru o intrare dură la Hrazdec la mijlocul terenului.

A fost momentul prăbușirii lui Paksi și cel în care Corvinul a simțit miros de sânge european. Iar finalul și intrarea în cărțile de istorie ale fotbalului hunedorean i-au aparținut lui Marius Lupu.

Mai întâi prin golul de 3-0, după o bâlbâială în defensiva adversă, apoi printr-un hat-trick completat în minutul 90+3, cu un șut puternic din interiorul careului, sub bară.

Corvinul scrie, astfel, o pagină aurie în catalogul european al fotbalului românesc, obține o victorie fabuloasă i e ca și calificată în turul al doilea preliminar al Europa League, unde va da peste Rijeka, vicecampioana Croației. În paralel, rămân semne mari de întrebare privind nivelul fotbalului din Ungaria, vicecampioana vecinilor arătând, pe alocuri, lamentabil.