FCSB a început bine și a trimis mingea în poartă prin Miculescu, în minutul 2, însă golul a fost anulat de arbitrul italian Marco Di Bello, care a văzut un fault al atacantului asupra portarului Butland.

BBC: "Greu de crezut că Rangers și FCSB sunt la egalitate de puncte. Diferența dintre ele, uriașă"

Rangers și-a revenit rapid după faza controversată și a marcat de două ori. Mai întâi prin Tom Lawrence, în minutul 11, cu un șut din marginea careului, iar 20 de minute mai târziu prin Vaclav Cerny, care a profitat de erorile lui Luis Phelipe și Malcom Edjouma.

Campioana României a făcut trei schimbări la pauză, însă Rangers a continuat să controleze jocul și în actul secund. Scoțienii au mai marcat de două ori prin Cerny (55') și Igamane (72'), iar gazdele s-au impus cu 4-0.

Jurnaliștii britanici de la BBC au numit-o pe FCSB "o echipă complet copleșită", iar Vaclav Cerny a fost desemnat jucătorul meciului.

"Este greu de crezut că Rangers și FCSB sunt la egalitate de puncte în acest moment al competiției. Diferența dintre ele a fost uriașă", a mai scris BBC, care a sesizat și diferența majoră dintre jocul de azi al lui Rangers și cel din campionat cu Kilmarnock (0-1): "20 de ocazii a avut Rangers. La ani lumină față de prestația văzută duminică pe Rugby Park".

FCSB, în Europa League. Rezultate și program

• 26 septembrie | FCSB - FC RFS 4-1 (Bîrligea 8, Ștefănescu 32, Olaru 58, 69 / Lipuscek 23)
  • 3 octombrie | PAOK FC - FCSB 0-1 (Bîrligea 45+8)
  • 24 octombrie | Rangers FC - FCSB 4-0 (Lawrence 10, Cerny 31, 55, Igamane 72)
  • 7 noiembrie | FCSB - FC Midtjylland (19:45)
  • 28 noiembrie | FCSB - Olympiacos FC (22:00)
  • 12 decembrie | TSG Hoffenheim - FCSB (19:45)
  • 23 ianuarie | Qarabag FK - FCSB (19:45)
  • 30 ianuarie | FCSB - Manchester United (22:00)