FOTO ȘI VIDEO Cum l-au surprins englezii pe Radu Drăgușin la câteva ore după dezastrul cu Qarabag din Europa League

Cum l-au surprins englezii pe Radu Drăgușin la câteva ore după dezastrul cu Qarabag din Europa League Europa League

Radu Drăgușin (22 de ani) a rezistat doar 7 minute pe teren la meciul Tottenham - Qarabag 3-0, din faza principală a Europa League.

Drăgușin a profitat de absența lui Cristian Romero, suspendat, și a făcut cuplu în centrul defensivei cu Micky van de Ven. Fundașul român a rezistat însă doar 7 minute pe teren, văzând direct cartonașul roșu după un fault din postura de ultim apărător.

Radu Drăgușin s-a antrenat la baza lui Spurs alături de cei care nu au jucat contra lui Qarabag

La un atac pozițional al lui Spurs, Micky van de Ven i-a pasat în spate lui Radu Drăgușin, care a rămas singur în propria jumătate de teren. Fundașul român a fost atacat imediat de atacantul Juninho, iar brazilianul chiar a reușit să-l deposedeze pe Drăgușin. Juninho a preluat controlul balonului și a sprintat singur spre poarta lui Vicario, moment în care Drăgușin a comis un fault din postura de ultim apărător și a văzut direct cartonașul roșu din partea arbitrului francez Willy Delajod.

La o zi după meci, Radu Drăgușin și Lucas Bergvall, cel care a fost înlocuit imediat după eliminarea românului, s-au antrenat la baza lui Spurs alături de cei care nu au jucat contra lui Qarabag, având în vedere că au prins foarte puține minute pe teren.

Radu Drăgușin, la antrenamentul de vineri al lui Tottenham

• Vlcsnap 2024 09 27 16h34m55s334

"Titularii de aseară sunt în sala de forță, se recuperează, iar ulterior vor avea parte de un antrenament înaintea meciului cu Manchester United. O posibilă veste bună pentru Tottenham este că Richarlison a revenit la antrenamente după accidentare.

Pe teren se antrenează acum jucătorii care nu au evoluat ieri contra lui Qarabag. Totuși, lor li se adaugă Lucas Bergvall, tânărul suedez blond care a fost înlocuit forțat foarte devreme. Radu Drăgușin este și el aici după cartonașul roșu văzut foarte devreme.

Ne-am întrebat cu toții cum va arăta meciul lui Spurs după eliminarea lui Drăgușin, iar Tottenham merită felicitări pentru că a reușit să câștige meciul cu 3-0. Spurs a reușit să nu primească gol jucând în 10 oameni timp de 85 de minute. Ange Postecoglou este cu siguranță mulțumit de acest aspect", a spus Michael Bridge, reporterul Sky Sports care a asistat la antrenamentul lui Spurs de vineri.

Drăgușin va fi suspendat la meciul cu Ferencvaros

Pentru Tottenham urmează un meci tare în Premier League, pe Old Trafford, contra lui Manchester United, duminică, de la ora 18:30.

Săptămâna viitoare, joi, de la ora 19:45, Tottenham va juca un nou meci în faza principală din Europa League, pe terenul maghiarilor de la Ferencvaros. Radu Drăgușin va fi suspendat pentru acest joc.

Ce a spus Ange Postecoglou după eliminarea lui Radu Drăgușin din Tottenham - Qarabag

La conferința de presă de după meci, Ange Postecoglou a fost întrebat ce le-a spus lui Radu Drăgușin și lui Lucas Bergvall. Tânărul mijlocaș suedez (18 ani) a fost sacrificat după eliminarea fundașului român, Ange Postecoglou apelând la o schimbare defensivă și introducându-l pe Destiny Udogie.

Ange Postecoglou a preferat să nu se raporteze strict la eroarea lui Radu Drăgușin. Managerul lui Spurs s-a declarat nemulțumit de startul slab al întregii echipe.

"Ce le-am spus lui Drăgușin și Bergvall? Nu le-am spus nimic special. Ce s-a întâmplat a fost doar o consecință a faptului că am început meciul foarte lent. Nu am avut un start deloc bun. Am fost foarte pasivi în jocul de pase.

Nu știu dacă de vină a fost startul întârziat al jocului, însă nu există nicio scuză. Ne-am împușcat singuri în picior și, din nefericire, Radu și Lucas au plătit prețul pentru asta.

Ca echipă nu am început meciul așa cum ne-am fi dorit și așa cum ar fi fost necesar, astfel că ne-am făcut meciul mai greu. Răspunsul oferit ulterior a fost excelent, evident, dar sunt dezamăgit că a trebuit să ne aflăm în această poziție", a declarat Ange Postecoglou, potrivit Football London.