"E o dublă greșeală!" "Centralul" meciului Rangers - FCSB, desființat de un fost arbitru FIFA

E o dublă greșeală! Centralul meciului Rangers - FCSB, desființat de un fost arbitru FIFA Europa League

FCSB a fost învinsă de Glasgow Rangers, cu scorul de 4-0 (2-0), joi seara, pe Ibrox Park din Glasgow, în etapa a treia a Europa League.

Campioana României a marcat în minutul 2, prin Miculescu, însă reușita a fost anulată pentru un presupus fault al jucătorului român asupra portarului lui Rangers.

Fostul arbitru Marius Avram a analizat faza și a ajuns la concluzia că arbitrul Marco Di Bello a greșit grav la acea fază.

Marco Di Bello, criticat de Marius Avram

"În primul rând, nu este fault. Mai mult decât atât, arbitrul a anulat posibilitatea analizei VAR prin faptul că a fluierat înainte să intre mingea în poartă, fără să întârzie fluierul conform protocolului VAR. O greșeală dublă.

Categoric (trebuia să fie 1-0 pentru FCSB din minutul 2 - n.r.). O greșeală mare de arbitraj. Surprinzător din partea unui arbitru italian cu experiență", a spus Marius Avram, potrivit iAMsport.

FCSB, prima înfrângere în Europa League

Acesta este doar al doilea eşec pentru FCSB în actualul sezon european, în care are şase victorii şi trei egaluri.

Echipele româneşti aveau doar două înfrângeri în faţa formaţiilor scoţiene în cupele europene în ultimele 16 meciuri înaintea partidei de la Glasgow (8 victorii, 6 egaluri).

Rangers are acum şase victorii în ultimele sale şapte partide oficiale de acasă, în toate fără gol primit.

Campioana României le va mai întâlni în acest sezon de Europa League pe FC Midtjylland (7 noiembrie, acasă), Olympiakos Pireu (28 noiembrie, acasă), Hoffenheim (12 decembrie, în deplasare), Qarabag (23 ianuarie, în deplasare) şi Manchester United (30 ianuarie, acasă).

Primele opt clasate se vor califica în optimile de finală, în timp ce formaţiile clasate pe locurile 9-24 vor juca un baraj pentru calificarea în optimi.