FCSB a dat lovitura în Europa League joi seara: după 4-1 acasă cu modesta FK RFS Riga din Letonia, campioana României a câștigat eroic la Salonic, 1-0 cu PAOK, echipa antrenată de Răzvan Lucescu.

Daniel Bîrligea a marcat unicul gol al întâlnirii, în minutul 45+8, iar din minutul 55 FCSB a evoluat în zece oameni, după eliminarea căpitanului Darius Olaru pentru cumul de cartonașe galbene.

”Nu ar fi marcat nici dacă mai jucau două ore!”, a scris despre PAOK publicația greacă Gazzetta, în timp ce ”eroul” Bîrligea a declarat la final: ”Avem punctele, nu ni le mai fură nimeni!”

MVP-ul meciului a fost, conform Sofascore, portarul Ștefan Târnovanu, notat cu 8.5 după numeroasele sale intervenții salvatoare.

Note mari au primit și fundașii centrali Joyskim Dawa (7.6) și Mihai Popescu (7.4), plus marcatorul Daniel Bîrligea (7.4).

Totuși, PAOK a avut o medie notelor mai mare decât FCSB, 7.05 față de 7.03.

Ștefan Târnovanu, îngerul păzitor din poarta FCSB-ului, sincer la finalul meciului cu PAOK

Următorul meci al lui FCSB în Europa League este tot în deplasare, la Rangers, echipă care a fost umilită joi seara pe teren propriu, 1-4 cu Olympique Lyon.

"O partidă foarte dificilă. A fost foarte greu pentru că a trebuit să jucăm în 10 oameni o mare parte din meci. Mă bucur mult că am reușit să câștigăm. Dacă nu primesc gol, sunt foarte mulțumit.

Nu știu dacă eu sunt omul meciului, habar n-am. Nu asta e important. Ce e important este că legăm două victorii în Europa, nu am primit gol (cu PAOK, n.r.) și asta mă bucură cel mai mult.

Au pus o presiune mare și publicul i-au împins de la spate, au fost și zece minute de prelungiri, dar am făcut față și sunt foarte fericit.

Nu suntem nici primii nici ultimii care se apără așa. Dacă v-ați uitat la Arsenal cu City (Manchester City, n.r.) de acum câteva zile, Arsenal s-a apărat ca la handbal după ce a rămas cu un om în minus.

Avem șase puncte din șase posibile, mai mult de atât nu putem să ne dorim.

Ne bucurăm că a venit alături de noi (n.r. Gigi Becali) și îl mai așteptăm și pe viitor", a spus Ștefan Târnovanu, la finalul meciului.