Englezii l-au făcut praf pe Radu Drăgușin după eliminare: ”O rușine! Era momentul lui” Europa League

Radu Drăgușin a văzut cartonașul roșu în minutul 7 al meciului Tottenham - Qarabag, din Europa League.

În minutul șapte al meciului dintre Tottenham și Qarabag, Radu Drăgușin (22 de ani) a văzut direct cartonașul roșu după un fault din postura de ultim apărător.

Juninho l-a deposedat pe apărătorul român, iar acesta a scăpat spre poarta lui Vicario, dar nu pentru mult timp. Drăgușin l-a faultat decisiv, iar centralul i-a arătat direct cartonașul roșu.

Englezii l-au făcut praf pe Radu Drăgușin

Imediat după meciul câștigat de Spurs cu 3-0 în zece oameni, englezii au reacționat după faultul lui Radu Drăgușin. Mai multe voci din Marea Britanie spun că fundașul român și-a irosit șansa.

”A fost o rușine! Cu ceea ce a făcut, Drăgușin nu doar că și-a pus echipa într-o situație dificilă, dar s-a pus și pe el într-o poziție incomodă. Europa League a fost menită să fie momentul lui de strălucire, iar acum va sta pe bară în câteva meciuri din faza ligii din cauza suspendării. Trebuia să-l lase pe omul său (n.r. - atacantul, Juninho) să scape, cu riscul unui 1-0. Mai bine un 1-0 în 11 oameni decât 0-0 în zece”, au scris cei de la Spurs-web.com.

• Vlcsnap 2024 09 26 23h13m03s796

Radu Drăgușin a evoluat doar în două partide în acest sezon pentru Spurs, eșecul cu Newcastle din campionat, scor 1-2, și victoria din Cupa Ligii Angliei, cu Coventry City, scor 2-1. Chiar dacă a jucat destul de puțin, evoluțiile fundașului central român au fost în general apreciate atât de jurnaliști, cât și de fanii lui Spurs.