Porto a deschis scorul în minutul opt prin Samu Omorodion, dar nu s-a bucurat mult de avantaj pe terenul celor de la Bodo/Glimt. Norvegienii au reușit să egaleze șapte minute mai târziu prin danezul Kasper Hogh, iar Jens Hauge a dus scorul la 2-1 pentru gazde cu cinci minute înainte de pauză.

Repriza secundă a început cu un cartonaș roșu în tabăra lui Bodo/Glimt, dar nici așa Porto nu a reușit să pună stăpânire pe joc. Tot Hauge a marcat în minutul 62, iar norvegienii aveau un avantaj de 3-1 în zece oameni.

Cei de la FC Porto au stabilit scorul final în minutul 90 cu reușita lui Deniz Gul, dar nu au mai reușit să înscrie și golul egalizator și meciul s-a încheiat cu 3-2.

În următoarea partidă din Europa League, Bodo/Glimt va evolua în deplasare în compania celor de la Royale Union SG, iar FC Porto va primi un adversar ”cu nume” pe teren propriu, Manchester United.