FOTO ”FCSB is not Steaua!” Banner cu venin afișat de fanii lui LASK la meciul din Ghencea

FCSB Ghencea LASK Europa League
Data publicarii: Joi 29 August 2024, 23:24
Data actualizarii: Joi 29 August 2024, 23:24

FCSB - LASK Linz, LIVE TEXT - AICI.

Cele două echipe și-au dat joi seară întâlnire de la ora 21:30 în returul play-off-ului preliminariilor UEFA Europa League. În tur, la austrieci acasă, tabela de marcaj a indicat 1-1 în urma celor 90 de minute.

În repriza secundă, suporterii austriecilor, aflați în sectorul special amenajat de pe stadionul ”Steaua” din Ghencea, au afișat un mesaj îndreptat spre conflictul FCSB - CSA Steaua, care se luptă în tribunal pentru marca și palmaresul Stelei București.

”Concluzie la pauză: LASK este echipa mai bună în prima repriză, echipa gazdă oferă în mod repetat spațiu lui LINZ prin simpla pierdere a posesiei. Dar răcoarea din fața porții lipsește. Au fost două ocazii bune de a prelua conducerea”, au notat jurnaliștii austrieci de la publicația laola1.at după primele 45 de minute scurse din joc.

Echipele de start

• FCSB: Târnovanu - Crețu, Ngezana, Lixandru, Radunovic - Șut, Alhassan - Băluță, Olaru, Miculescu - Tănase

Rezerve: Vlad, Panțîru, Oct. Popescu, Kiki, Ștefănescu, Edjouma, D. Popa, Chiricheș, Baeten, Pantea, Musi, Phelipe

Antrenor: Elias Charalambous

• LASK: Siebenhanl - Bogarde, Ziereis, Stojkovic, Bello - Talovierov - Usor, Horvath, Taoui, Berisha - Ljubicic

Rezerve: Jungwirth, Schillinger, Galvez, Renner, Boateng, Jovicic, Pintor, Tavares, Tibidi, Safin

Antrenor: Thomas Darazs

FCSB - LASK, înainte de meciul direct

Dacă în debutul acestui sezon din Superligă FCSB evoluează groaznic, dovadă și penultimul loc ocupat, la egalitate de puncte cu codașa Gloria Buzău, campioana en-titre a României reușește în schimb un parcurs bun în cupele europene, acolo unde va evolua cu siguranță în faza grupelor unei competiții continentale.

După 1-1 în deplasare cu LASK Linz în turul din play-off-ul Europa League, meci EXCLUSIV pe VOYO, FCSB luptă în returul de joi de pe Ghencea, de la ora 21:30, pentru calificarea în grupele EL. Însă, chiar și dacă este eliminată după dubla manșă cu austriecii, echipa lui Elias Charalambous va evolua în grupele Conference League.