FCSB - LASK Linz 1-0. Campioana României, calificare dramatică în grupele Europa League

FCSB Elias Charalambous LASK Linz Play-Off Europa League Europa League
Data publicarii: Joi 29 August 2024, 23:26
Data actualizarii: Joi 29 August 2024, 23:35

În turul din Austria, campioana României a obținut un rezultat de egalitate, scor 1-1.

• Meciul FCSB - LASK Linz a putut fi urmărit si pe platforma VOYO, unde poate fi vizionat in cadrul retransmisiei integrale și nealterate a canalului Romania TV, canal distribuit conform regulilor must-carry.

FCSB - Lask Linz 1-0

Minutul 90+6: FINAL DE MECI! FCSB se califică în Europa League și rămâne singura reprezentantă a României în sezonul european 2024-2025.

Minutul 90+3: GOOOOL FCSB! Darius Olaru ia o acțiune pe cont propriu și înscrie golul calificării cu un șut puternic, la care portarul advers nu a putut să intervină.

Minutul 90: Ocazie uriașă pentru LASK Linz! O gafă a lui Vlad Chiricheș îi pune pe austrieci pe contraatac, dar Ștefan Târnovanu reușește să salveze o minge expediată spre poartă de Taoui.

Minutul 83: Ocazie uriașă pentru FCSB! Daniel Popa primește o centrare excelentă în careu, trimite mingea pe sub portarul advers, dar mingea este respinsă de unul dintre fundașii lui LASK Linz în corner.

Minutul 76: Florin Tănase nu mai poate continua partida! Atacantul s-a prăbușit pe gazon, epuizat, iar FCSB pregătește deja schimbarea. Va intra William Baeten.

Minutul 59: FCSB cere un penalty! Fotbaliștii lui Elias Charalambous au acuzat un henț în interiorul careului, dar mingea l-a lovit, de fapt, în genunchi pe fundașul lui LASK. Arbitrul nu a oprit faza și a lăsat jocul să continue.

Minutul 50: Ocazie mare pentru LASK Linz! Lenny Pintor intră în careu și încearcă un șut puternic la colțul scurt, dar Ștefan Târnovanu este atent și reușește să respingă.

Minutul 46: S-a reluat jocul!

Minutul 45+2: PAUZĂ pe stadionul din Ghencea! FCSB și LASK Linz sunt la egalitate, scor 0-0, după o primă repriză în care austriecii s-au jucat cu ocaziile.

Minutul 45+2: Ocazie uriașă pentru LASK Linz! Taoui a scăpat spre poarta adversă, a încercat să trimită pe bara a doua spre Ljubicic, dar atacantul austriecilor nu a putut relua în poartă și FCSB scapă cu fața curată, la ultima fază a primei reprize!

Minutul 43: Ocazie mare pentru FCSB! Florin Tănase profită de o eroare a lui Siebenhanl, întoarce către David Miculescu, iar acesta încearcă un șut puternic, respins în corner de portarul lui LASK. Corner pentru campioana României!

Minutul 36: Probleme pentru LASK Linz! Sascha Horvath s-a prăbușit pe gazon în așteptarea staff-ului medical și a solicitat să fie schimbat.

Minutul 24: Florin Tănase încearcă să creeze o ocazie periculoasă la poarta adversă, dar nu a reușit să centreze după ce a pătruns cu mingea în careu. FCSB rămâne fără ocazii notabile la poarta lui Siebenhandl până în acest moment.

Minutul 19: Ocazie mare pentru LASK Linz! O minge centrată pe jos în fața porții pentryu Bello se duce în afara terenului. Fundașul austriac a fost foarte aproape de a relua în poarta lui Târnovanu.

Minutul 15: Încă o ocazie pentru oaspeți! Berisha expediază un șut puternic, dar Ștefan Târnovanu este atent și respinge în corner. Sunt câteva minute bune de când austriecii s-au instalat în jumătatea de teren a echipei lui Elias Charalambous, în căutarea deschiderii scorului.

Minutul 10: Vine și prima ocazie a meciului din partea lui LASK Linz! Ziereis a trimis o minge centrată în careu cu capul pe lângă poarta lui Ștefan Târnovanu.

Minutul 1: Fluier de start! Campioana României luptă pentru calificarea în grupele UEFA Europa League, care ar putea aduce sume importante în conturile clubului.

• FCSB: Târnovanu - Crețu, Ngezana, Lixandru, Radunovic - Șut, Alhassan - Băluță, Olaru, Miculescu - Tănase
  • Rezerve: Vlad, Panțîru, Oct. Popescu, Kiki, Ștefănescu, Edjouma, D. Popa, Chiricheș, Baeten, Pantea, Musi, Phelipe
  • Antrenor: Elias Charalambous
  • LASK: Siebenhanl - Bogarde, Ziereis, Stojkovic, Bello - Talovierov - Usor, Horvath, Taoui, Berisha - Ljubicic
  • Rezerve: Jungwirth, Schillinger, Galvez, Renner, Boateng, Jovicic, Pintor, Tavares, Tibidi, Safin
  • Antrenor: Thomas Darazs

Dacă în debutul acestui sezon din Superligă FCSB evoluează groaznic, dovadă și penultimul loc ocupat, la egalitate de puncte cu codașa Gloria Buzău, campioana en-titre a României reușește în schimb un parcurs bun în cupele europene, acolo unde va evolua cu siguranță în faza grupelor unei competiții continentale.

După 1-1 în deplasare cu LASK Linz în turul din play-off-ul Europa League, meci EXCLUSIV pe VOYO, FCSB luptă în returul de joi de pe Ghencea, de la ora 21:30, pentru calificarea în grupele EL.

Însă, chiar și dacă este eliminată după dubla manșă cu austriecii, echipa lui Elias Charalambous va evolua în grupele Conference League.

"Nu au ce căuta la echipă!" Fotbaliștii lui Elias Charalambous, desființați de fani: "Edjouma, ne-ai înnebunit pe toți!"

FCSB a pierdut meciul din ultima etapă cu FC Hermannstadt, scor 0-2, și a ajuns pe penultimul loc în clasamentul Superligii, cu cinci puncte, la egalitate cu ultima clasată, Gloria Buzău.

Forma slabă pe care jucătorii campioanei o arată în acest debut de sezon i-a nemulțumit pe fanii roș-albaștri, care i-au criticat dur pe campioni prin vocea liderului Gheorghe Mustață.

"Nu poate nimeni să rezolve problema asta. Ei trebuie să își revină. Ce caută jucătorii la Steaua (FCSB, n.r.) dacă nu au valoare? Aici trebuie să vină doar fotbaliști. 4-5 jucători nu au ce căuta la echipă. Nu le dau numele, dar va veni și timpul când o să le dau numele.

Nu mai joacă nimeni. Toți sunt individualiști. Mulți dintre ei au aere de fotbaliști. Driblează singuri, nu dau drumul la pase. Se cred fotbaliști. Edjouma, oprește-te. Oprește-te, Edjouma, că ne-ai înnebunit pe toți. Din 6 metri nu trage la poartă, dă pase.

Toți. Nu au atitudine. Au jucat cu 40 de mii de oameni în spate. Nonșalanță. Treaba lor. Nu vreau să fac anumite afirmații. Noi oricum suntem alături de ei joi. Suntem acolo unde ne e locul, dar trebuie să înțeleagă că sunt la cel mai mare club din România.

Își bat joc de noi, de suporteri. Lor le intră banii în buzunar. Gigi îi critică. Îi interesează pe ei? Pe data de 30 banii sunt pe card. Poate Gigi să zică ce vrea despre mine. Banii tot intră. Eu zic că își vor reveni totuși", a spus Gheorghe Mustață, potrivit Fanatik.

Ionel Ganea, verdict despre un star de la FCSB: "Nu înțeleg, motivație mai mare ca asta nu există!"

Cu transferuri importante realizate în vară, FCSB părea că va avea un start bun de sezon, iar principalul argument îl reprezenta și aducerea lui Marius Ștefănescu.

Fostul lider de la Sepsi OSK Sfântu Gheorghe a fost cumpărat de Gigi Becali cu 1,3 milioane de euro.

"Mi se pare diferit jocul lui față de cum evolua la Sepsi, la Steaua (n.r.: - FCSB) e altceva. La Steaua mi se pare că presiunea e mai mare și nu prea face față!

Aici trebuie să fii pregătit, la o echipă mare te aștepți să fie cerințe mari și așteptări mari de la tine. Așa că dai tot ce ai mai bun din tine și te autodepășești.

Nu înțeleg! Când ajungi la o echipă ca Steaua (n.r.: - FCSB), numărul 1 în România, apoi ești la doi pași de națională... Motivație mai mare ca asta nu există!", a declarat Ionel Ganea, pentru Sport.ro

VIDEO EXCLUSIV Rezumatul meciului LASK Linz - FCSB 1-1 din turul play-off-ului Europa League