FCSB, pe locul 2 în Europa League! Cum arată clasamentul după prima etapă

FCSB, pe locul 2 în Europa League! Cum arată clasamentul după prima etapă Europa League

FCSB a obținut o victorie convingătoare la debutul în faza principală din Europa League, 4-1 contra letonilor de la RFS, pe Arena Națională.

Daniel Bîrligea a deschis scorul în minutul 8, însă RFS a reușit să egaleze rapid grație reușitei lui Lipuscek (23'), venită în urma unui corner. Marius Ștefănescu a readus-o rapid pe FCSB în avantaj în minutul 32, cu Vlad Chiricheș în calitate de pasator decisiv.

FCSB, locul 2 în Europa League după prima etapă din faza principală

În repriza secundă a ieșit la rampă Darius Olaru, care a reușit o dublă (58' și 69'), în urma a două faze spectaculoase.

După prima etapă din cele opt care se dispută în faza principală din Europa League, FCSB se află pe locul 2 în ierarhia care cuprinde toate cele 36 de cluburi.

Ajax este singura echipă care a obținut o victorie mai clară decât FCSB. Formația olandeză s-a impus cu 4-0 contra lui Beșiktaș, pe teren propriu, și este lider după prima rundă.

În noul format din Europa League, departajarea în caz de egalitate se face în funcție de golaveraj, astfel că victoria la scor a celor de la FCSB este o veste excelentă.

Locurile 1-8 din Europa League se califică direct în optimile de finală, în timp ce ocupantele pozițiilor 9-24 merg în șaisprezecimi. Formațiile care termină în intervalul 25-36 sunt eliminate din competițiile europene.

FCSB și-a asigurat un bonus de 450.000 de euro după victoria cu RFS

FCSB și-a asigurat 450.000 de euro după meciul cu RFS, aceasta fiind suma cu care UEFA premiază o victorie în faza principală din Europa League.

Campioana României își asigurase deja 4.310.000 de euro pentru calificarea în faza principală din Europa League.

FCSB, în faza principală din Europa League. Rezultate și program

• 26 septembrie | FCSB - FC RFS 4-1 (Bîrligea 8', Ștefănescu 32', Olaru 58', 69' / Lipuscek 23')
  • 3 octombrie | PAOK FC - FCSB (22:00)
  • 24 octombrie | Rangers FC - FCSB (22:00)
  • 7 noiembrie | FCSB - FC Midtjylland (19:45)
  • 28 noiembrie | FCSB - Olympiacos FC (22:00)
  • 12 decembrie | TSG Hoffenheim - FCSB (19:45)
  • 23 ianuarie | Qarabag FK - FCSB (19:45)
  • 30 ianuarie | FCSB - Manchester United (22:00)