Florin Maxim a tras concluziile după ce Corvinul s-a calificat în al doilea tur preliminar UEL

Corvinul - Paksi Europa League Florin Maxim Europa League Florin Maxim, antrenor Corvinul Hunedoara
Data publicarii: Joi 18 Iulie 2024, 23:41
Data actualizarii: Joi 18 Iulie 2024, 23:41

Corvinul - Paksi s-a încheiat 4-2 la general, în dublă manșă.

Hunedorenii au învins-o în deplasare pe Paksi cu 4-0, în primul tur preliminar UEFA Europa League. În manșa secundă, formația dirijată de Florin Maxim a pierdut cu 0-2.

Maxim a reacționat sincer după meci și a ținut să își arate recunoștința față de elevii săi. De asemenea, antrenorul a menționat că jucătorii săi au fost temători și că pe construcție au fost ”inexistenți”.

”Probabil și teama de succes. Țin să le mulțumesc băieților pentru ce au făcut în tur. Aveam ce apăra. Era normal să ieși un pic pe teren mai temător. Am crezut că teama va trece. Am început jocul puțin jos. Au trecut primele minute în care ei au presat. I-am închis bine. Am avut momentele noastre bune. Am avut trei faze fixe din care puteam marca. Pe construcție am fost inexistenți. De asta mi-e puțin ciudă. Acum un an eram în Liga 3 și acum trecem un tur în Europa League. Sunt mai mult decât fericit!

Și după gol puteam să gestionăm altfel. Puteam juca o minge lungă. Să fim mai aproape de poartă. Noi am început să le dăm mingea. Să marcheze golul doi. Sutn momente peste care am trecut cu bine. Avem doar de învățat din meciul ăsta.

Mă inspir de peste tot. Îmi place să mă inspir, nu să copiez. Trebuie să adaptez lucrurile la jucătorii pe care îi am. Poate cer prea mult de la unii. Dar au dovedit. Și în meciurile amicale au jucat cu adversari foarte buni. Lucruri bune facem. Eu am avut doar de învățat din această dublă manșă. Sper să nu fie probleme de ordin fizic. De ordin medical. Băieții să înțeleagă. O să avem o vizionare cu ce am făcut în seara asta”, a spus Florin Maxim după meci.

Paksi a avut un gol anulat în minutul 28. În actul secund, Konyves a deschis în cele din urmă scorul în minutul 79. În minutul 90, Bode a majorat diferența și a stabilit scorul final al returului: 2-0.

În al doilea tur preliminar Europa League, Corvinul Hunedoara o va întâlni pe NK Rijeka, vicecampioana Croației. Turul va avea loc pe 25 iulie, la Sibiu.

Echipele de start

• Corvinul: Lefter - Bradu, Lică, Manolache, Iacob - Hrezdac - Lupu, Roger, Neacșa, Pîrvulescu - Buș

Rezerve: Blaga - Pop, Hergheligiu, Predică, Grigore, Mitran, Gîrbiță, Cărăruș, Chukwu, Ubbink, Chindriș, Velisar

Antrenor: Florin Maxim

• Paksi: Szappanos - Otvos, Kinyik, Szabo - Osvath, Mezei, Vecsei, Papp, Kovacs - Hahn, Konyves

Rezerve: Simon - Balogh, Bode, Gevay, Kocsis, Lenzser, Silye, Skribek, Toth, Vas, Windecker

Antrenor: Gyorgy Bognar