Roș-albaștrii au suferit joi seară prima înfrângere din Europa League: 0-4 vs. Rangers. În primele două etape, FCSB câștigase în fața lui RFS, scor 4-1, și în fața lui PAOK, scor 1-0, la Salonic.

Florin Prunea e dur după Rangers - FCSB: ”Așa suntem noi românii”

Florin Prunea susține că FCSB nu ar fi trebuit să-l utilizeze pe Alexandru Pantea. Mai mult, fostul internațional român consisderă că echipele românești încă nu au condiția necesară să evolueze din trei în trei meciuri.

”Eu am fost singurul care am crezut că FCSB nu va odihni pe nimeni, dar uite că n-am avut dreptate. E clar că cei de la FCSB și echipele din România nu pot duce meciuri din trei în trei zile, din punctul meu de vedere.

Dar aseară a fost un moment extrem de important. Sigur, urmeză meciul cu Rapidul. A ajuns să fie mai important decât un FCSB - Dinamo. Aseară era de închis un obiectiv.

Nu poți să joci cu Pantea fundaș dreapta. Așa suntem noi românii, să ne umflăm în pene. I-am văzut pe cei de la Rangers cu Kilmarnock și toți am zis că o să câștige FCSB-ul”, a spus Florin Prunea, potrivit DigiSport.

FCSB, fără replică la Glasgow

Campioana României nu a avut nicio șansă pe terenul lui Rangers. Gazdele s-au impus fără probleme, scor 4-0. Chiar dacă David Miculescu a avut un gol anulat în minutul 2, după o fază discutabilă, scoțienii au controlat partida după acel moment.

Tom Lawrence a deschis scorul în minutul 11, iar apoi totul s-a năruit pentru FCSB. Vaclav Cerny a majorat diferența în minutul 31, iar în minutul 53 a semnat "dubla" pe Ibrox. Hamza Igamane a închis tabela, în minutul 71, după ce s-a distrat cu apărarea FCSB-ului și a finalizat cu un șut la colțul lung.

FCSB a suferit la Glasgow primul eșec în faza principală din UEFA Europa League. În primele două etape, bucureștenii au învins FK RFS (4-1) și PAOK Salonic (1-0).