Daniel Bîrligea a deschis scorul în minutul 8, însă RFS a reușit să egaleze rapid grație reușitei lui Lipuscek (23'), venită în urma unui corner. Marius Ștefănescu a readus-o rapid pe FCSB în avantaj în minutul 32, cu Vlad Chiricheș în calitate de pasator decisiv. În repriza secundă a ieșit la rampă Darius Olaru, care a reușit o dublă (58' și 69'), în urma a două faze spectaculoase.

Florin Tănase (29 de ani) a început meciul de pe Arena Națională din postura de rezervă, dar a intrat după pauză în locul lui David Miculescu. Unul dintre liderii vestiarului campioanei, atacantul a oferit declarația serii.

Florin Tănase: ”Am văzut trei goluri, la unul eram pe jos”

La zona mixtă, Tănase a spus că nu a reușit să vadă unul dintre cele patru goluri marcate de echipa sa: ”Eram pe jos”, spune favoritul lui Gigi Becali.

”E o competiție cu echipe bune, campioane multe dintre ele… Am făcut un meci bun și cred că merităm acest scor. Criticile trebuie să te întărească, să muncești și să demonstrezi. Trei am văzut, că la unul eram pe jos. Toate au fost frumoase și importante.

M-am simțit bine și în stânga… gazonul bun, ne simțim bine pe Arenă, e diferența de calitate de la gazon. O atmosferă incredibilă, le mulțumim fanilor că au venit în număr atât de mare, la o oră atât de târzie, în timpul săptămânii.

Arată cât de iubită e această echipă, sper și meciurile viitoare să vină, avem nevoie de ei. Nu ne-a zis nimic încă (n.r. Gigi Becali), normal că e mulțumit, ce să zică, că nu i-a plăcut? Cu siguranță e fericit, ca noi toți, sperăm să acumulăm cât mai multe puncte”, a spus Tănase.

În campionat, FCSB se află într-o situație dificilă. A obținut doar zece puncte după primele nouă etape și este la cinci puncte distanță de locurile de play-off. Acolo, campioana se va deplasa în următoarea etapă la Sfântu Gheorghe pentru meciul cu Sepsi OSK.

FCSB, în faza principală din Europa League. Rezultate și program

26 septembrie | FCSB - FC RFS 4-1 (Bîrligea 8', Ștefănescu 32', Olaru 58', 69' / Lipuscek 23')

3 octombrie | PAOK FC - FCSB (22:00)

24 octombrie | Rangers FC - FCSB (22:00)

7 noiembrie | FCSB - FC Midtjylland (19:45)

28 noiembrie | FCSB - Olympiacos FC (22:00)

12 decembrie | TSG Hoffenheim - FCSB (19:45)

23 ianuarie | Qarabag FK - FCSB (19:45)

30 ianuarie | FCSB - Manchester United (22:00)