VIDEO EXCLUSIV Florin Tănase, revoltat după remiza cu LASK Linz: ”Nu ai cum să nu te enervezi!”

Data publicarii: Joi 22 August 2024, 22:23
Data actualizarii: Joi 22 August 2024, 22:24

Partida dintre LASK Linz și FCSB s-a încheiat la egalitate, scor 1-1, în prima manșă din play-off-ul Europa League.

Echipa calificată pe tabloul principal se va decide în returul din Ghencea, programat pe 29 august.

Florin Tănase: ”Niște decizii judecate nu cu aceeași unitate de măsură!”

Florin Tănase a declarat la finalul meciului că se simte din ce în ce mai bine pe teren și a mărturisit că a fost surprins de faptul că a primit banderola de căpitan după ce Darius Olaru a părăsit terenul.

Totodată, Tănase a transmis că, în opinia sa, FCSB a arătat mai bine decât LASK Linz și susține că exclude o ratare a calificării în faza principală a Europa League. Tănase a criticat și unele decizii ale arbitrului Allard Lindhout.

M-am simțit bine, ușor-ușor prind minute. Este ceea ce am nevoie pentru a crește din punct de vedere fizic. Lixandru a venit la mine și mi-a înmânat-o, nu fusesem anunțat. Am mai fost căpitan și, normal, e un sentiment foarte plăcut.

Un egal, nu cred că se va putea întâmpla ceea ce s-a întâmplat cu Sparta. În repriza a doua puteam marca de câteva ori, am avut niște situații foarte bune. Din păcate nu am reușit, sperăm că la București să stăm bine, să închidem culoarele. Sperăm să facem un meci bun și să mergem în grupe.

Am simțit un pic mai mult, cred că așa s-a văzut și din tribună. Niște decizii judecate nu cu aceeași unitate de măsură, nu ai cum să nu te enervezi.

Încearcă să paseze între linii, să creeze superioritate. În prima repriză, am fost puțin surprinși, dar în a doua nu cred că ne-au pus probleme. Ne-am dat seama, dar nu cred că o să spun acum, pentru că se vor uita și ei la interviuri.

Incredibil, chiar vorbeam cu colegii cât de mulți români au venit, le mulțumim, e încă o dovadă că FCSB e cea mai iubită echipă românească atât în România, cât și peste hotare”, a spus Florin Tănase pentru PRO TV.

VIDEO Rezumatul meciului LASK Linz - FCSB 1-1