VIDEO Fostul jucător din Superliga României, erou în Europa! A marcat golul decisiv și va juca în play-off-ul Europa League

Bart Meijers Borac Banja Luka Europa League Klaksvik Europa League
Data publicarii: Vineri 16 August 2024, 09:51
Data actualizarii: Vineri 16 August 2024, 09:51

Unul dintre jucătorii plecați din Superliga României în această vară a devenit erou în cupele europene.

Olandezul în vârstă de 27 de ani Bart Meijers, fostul fundaș central al lui Petrolul, a decis să părăsească în acestă vară campionatul României și să semneze cu Borac Banja Luka, campioana Bosniei.

Bart Meijers, eroul lui Borac Banja Luka în Europa League

După ce a fost eliminată în turul doi preliminar al Champions League de către PAOK Salonic, Borac Banja Luka și-a continuat aventura europeană în Europa League, acolo unde s-a duelat cu Klaksvik.

În tur, gruparea din Insulele Feroe s-a impus cu 2-1, astfel că în returul din Bosnia și Herțegovina, feroezii au plecat cu prima șansă. Totuși, Borac a deschis scorul după doar 17 minute prin Nikola Sreckovic. Pavlovic a marcat imediat după pauză, iar Klaksvik a trecut din nou în avantaj la general. În minutul 82, Stefan Savic a marcat și a trimis jocul în prelungiri, acolo unde și-a intrat în rol fostul jucător al lui Petrolul, Bart Meijers.

Olandezul a înscris cu capul la o fază fixă din centrarea aceluiași Savic și i-a adus calificarea lui Borac Banja Luka.

În play-off-ul Europa League, Borac Banja Luka va avea parte de un adversar mult mai puternic, Ferencvaros, campioana Ungariei.

• 800.000 de euro este cota de piață a lui Bart Meijers, potrivit Transfermarkt.

Meijers a ajuns la Petrolul în vara anului 2020, în urma unui transfer de la Almere City. În cei patru ani în care a fost jucătorul ”Lupilor Galbeni”, Bart Meijers a evoluat în 117 meciuri, a marcat două goluri și a contribuit cu o singură pasă decisivă.

În cariera sa, Meijers a mai evoluat pentru NAC Breda, Helmond Sport și Almere City.

VIDEO Rezumatul meciului Borac Banja Luka - Klaksvik 3-1