Gheorghe Mustață exultă după ce FCSB s-a calificat în Europa League: ”Evoluție extraordinară”

FCSB Europa League Gheorghe Mustata Europa League Gheorghe Mustață, liderul galeriei FCSB / Foto - Gabriel Chirea
Data publicarii: Vineri 30 August 2024, 21:36
Data actualizarii: Vineri 30 August 2024, 21:35
Gheorghe Mustață este liderul de galerie de la FCSB.

Gruparea roș-albastră a învins-o joi seară pe LASK Linz cu 1-0, în returul play-off-ului preliminariilor Conference League, după ce în tur cele două cluburi au remizat acasă la austrieci, 1-1.

Unicul gol a fost marcat de Darius Olaru în minutul 90+3. Fotbalistul a evitat, așadar, prelungirile și a fost eroul duelului, calificând FCSB-ul în grupele competiției.

Gheorghe Mustață l-a lăudat pe căpitanul campioanei. Liderul galeriei FCSB a ținut să puncteze și faptul că suporterii au generat o atmosferă plăcută în Ghencea și că cel mai important lucru e că formația dirijată de Elias Charalambous s-a calificat în UEL.

”Am lăsat telefonul în mașină, ne-am relaxat și noi la un șpriț. O atmosferă frumoasă făcută de toți suporterii, nu numai de noi în peluză, ceva de nedescris. Toată lumea a fost entuziasmată, toată lumea a cântat cu echipa. Important este că ne-am calificat.

Să te califici în minutul 93 a fost ceva frumos. Am văzut faza golului, dar eu am avut impresia că Olaru pasează în centru să rămână colegii cu poarta goală. Nu s-a așteptat nimeni să șuteze din poziția aia, nimeni nu s-a așteptat.

S-a văzut clar că a vrut să șuteze, a lovit mingea foarte bine. Și înaintea golului a șutat Olaru și mingea a fost deviată cu capul, era gol 100%. Olaru a avut o prestație extraordinară, ne bucurăm că ne-am calificat. Important este să ne mobilizăm pe campionat”, a spus Mustață, potrivit Fanatik.

La o zi după calificarea FCSB-ului, roș-albaștrii și-au aflat și adversarele din Europa League. Programul tuturor partidelor va fi disponibil abia sâmbătă.

GLASGOW RANGERS (în deplasare) - echipa la care încă este legitimat Ianis Hagi, dorit acum de Gigi Becali la FCSB (din urna 1)

MANCHESTER UNITED (acasă) - locul 8 în ultima ediție din Premier League, dar câștigătoarea FA Cup în sezonul 2023-2024 (din urna 1)

PAOK SALONIC (în deplasare) - campioana Greciei antrenată de Răzvan Lucescu (din urna 2)

OLYMPIACOS PIREU (acasă) - deținătoarea trofeului Conference League (din urna 2)

FC MIDTJYLLAND (acasă) - campioana din Danemarca (din urna 3)

QARABAG FK (în deplasare) - campioana din Azerbaidjan (din urna 3)

HOFFENHEIM (în deplasare) - locul 7 în ultima ediție din Bundesliga, campionat care trimite 5 echipe în grupa unică din Champions League / marea vedetă este atacantul Andrej Kramaric, vicecampion mondial cu Croația în 2018 (și locul 3 la Mondialul din 2022), legitimat la nemți încă din 2016 (din urna 4)

FK RFS RIGA (acasă) - campioana din Letonia (din urna 4)