Gigi Becali a făcut anunțul! Suma uriașă pe care o încasează dacă FCSB trece de LASK Linz: "Nu cheltuim noi atât!"

Gigi Becali Europa League FCSB LASK Linz Europa League Gigi Becali / Foto: Sport Pictures
Data publicarii: Marti 27 August 2024, 23:47
Data actualizarii: Marti 27 August 2024, 21:29

FCSB se pregătește pentru un meci crucial în play-off-ul Europa League.

FCSB  și LASK Linz se întâlnesc joi, 29 august, de la ora 21:30, în play-off-ul Europa League. Partida se va disputa pe stadionul "Steaua" din cartierul Ghencea, București.

Partida tur s-a terminat cu scorul de 1-1, după ce Taoui a deschis scorul în minutul 34, iar David Miculescu a înscris pentru campioana României înainte de pauză.

Gigi Becali a dezvăluit suma imensă pe care o va primi FCSB dacă va trece de LASK Linz: "Nu cheltuim noi atât!"

Patronul FCSB a vorbit despre importanța acestui meci și despre impactul financiar pe care o calificare în Europa League l-ar avea asupra echipei.

Becali a estimat că FCSB ar putea încasează în jur de 30 de milioane de euro în cazul în care va reuși să treacă de LASK Linz. Această sumă ar include atât veniturile provenite din drepturile de televizare și sponsorizări, cât și posibilele câștiguri din vânzarea jucătorilor.

"Dacă mă calific în Europa League, mai iau de acolo... și cu banii pe Coman și cu banii pe Olaru, păi eu iau vreo 30 de milioane cu totul. Cu televiziunile, cu sponsori..., iau vreo 30 de milioane. Noi nu cheltuim 30 de milioane, cheltuim 10-12", a declarat Gigi Becali, la televiziunea Digi Sport.

Câte bilete s-au vândut până acum în Ghencea înainte de meciul cu LASK Linz

Potrivit golazo.ro, până în clipa de față s-au vândut în jur de 15 mii de bilete pentru partida FCSB - LASK Linz. Rămâne de văzut dacă roș-albaștrii vor doborî recordul de 28.875 de spectatori setat la meciul cu Sparta Praga, încheiat 2-3.

Pentru campioana României, meciul cu LASK Linz va fi ultimul din Ghencea din acest sezon. Până se va elibera Arena Națională, indisponibile din cauza unor evenimente care se organizează pe stadion, FCSB va evolua pe ”Arcul de Triumf” din Capitală.