Gigi Becali ar fi vrut să nu-l vadă Europa, dar și-a arătat rapid clasa! Florin Tănase, cursă nebună la golul patru al FCSB Europa League

FCSB - FK RFS Riga, duel în primul meci al sezonului în Europa League, pe Arena Națională.

Echipa pregătită de Elias Charalambous a deschis scorul în minutul opt prin Bîrligea. RFS a restabilit egalitatea la o fază care nu a anunța mare lucru, în minutul 23. La pauză a fost 2-1 pentru FCSB, după ce Ștefănescu și-a trecut și el în cont o reușită.

Darius Olaru a mărit diferența de pe tabelă în partea secundă, după o pasă de la Florin Tănase, intrat la pauză în locul lui David Miculescu.

Tot Olaru a mai lovit o dată în minutul 69, după o cursă nebună a lui Florin Tănase, de la jumătatea terenului, în care și-a transformat adversarii în jaloane.

• Vlcsnap 2024 09 26 23h43m18s383

Florin Tănase, lăsat pe bancă de Becali

Înaintea meciului, Gigi Becali, patronul FCSB, a dezvăluit că a ales să-l lase pe Florin Tănase pe bancă, deoarece nu are interes să-l vadă cluburile din Europa.

Patronul FCSB și Florin Tănase au semnat o înțelegere potrivit căreia, atacantul poate pleca de la FCSB oricând, dacă se va găsi un club care să plătească toți banii pe care Gigi Becali i-a cheltuit cu jucătorul din clipa când a venit, până va pleca.

"Putea să fie Şut şi Tănase şi să nu fie Olaru. Dar Bîrligea e şi produs de export, Olaru e şi produs de export. Pe Tănase nu-l mai vând, nu trebuie să-l vadă Europa", a spus Gigi Becali într-o intervenție la Digisport înainte de startul meciului.