Ilie Dumitrescu a urmărit primele 45 de minute din Corvinul - Paksi și a spus tot ce i-a plăcut

Corvinul - Paksi Europa League Ilie Dumitrescu Europa League Ilie Dumitrescu
Data publicarii: Joi 18 Iulie 2024, 22:01
Data actualizarii: Joi 18 Iulie 2024, 22:00

Corvinul - Paksi, LIVE TEXT - AICI.

Cele două echipe și-au dat întâlnire pe Stadionul Municipal din Sibiu în returul primului tur preliminar din UEFA Europa League. La ora disputării partidei, termometrele din Sibiu indicau 26 de grade Celsius.

La pauză, Ilie Dumitrescu a susținut că i-a plăcut abordarea pe care au avut-o elevii lui Florin Maxim în meciul cu ungurii. Mai mult, fostul internațional român nu crede că hunedorenii vor avea probleme în actul secund.

”O repriză bună. Mi-a plăcut abordarea. Nu ne-am retras, am încercat să punem probleme. Aceeași atitudine, determinare. Acoperă bine zonele. Pressing de întâmpinare. Nu văd niciun fel de problemă pentru Corvinul.

Echipa asta are o relație de joc, automatisme. Întâlnim un adversar care vrea să scoată un rezultat pozitiv”, a spus Ilie Dumitrescu la televiziunea DigiSport.

Echipele de start

• Corvinul: Lefter - Bradu, Lică, Manolache, Iacob - Hrezdac - Lupu, Roger, Neacșa, Pîrvulescu - Buș

Rezerve: Blaga - Pop, Hergheligiu, Predică, Grigore, Mitran, Gîrbiță, Cărăruș, Chukwu, Ubbink, Chindriș, Velisar

Antrenor: Florin Maxim

• Paksi: Szappanos - Otvos, Kinyik, Szabo - Osvath, Mezei, Vecsei, Papp, Kovacs - Hahn, Konyves

Rezerve: Simon - Balogh, Bode, Gevay, Kocsis, Lenzser, Silye, Skribek, Toth, Vas, Windecker

Antrenor: Gyorgy Bognar

Corvinul - Paksi, înainte de meciul direct

Corvinul Hunedoara a reușit marea surpriză în turul unu preliminar din Europa League, iar echipa lui Florin Maxim are șanse uriașe pentru calificare.

Corvinul Hunedoara a trecut de Paksi FC, vicecampioana Ungariei, scor 4-0, în deplasare. Golul lui Sergiu Buș și tripla lui Marius Lupu au adus o victorie senzațională pentru divizionara secundă din România.

Dacă îi vor elimina pe maghiari, hunedorenii antrenați de Florin Maxim vor juca în următoarea fază a competiției, în dublă manșă, împotriva croaților de la Rijeka, vicecampioană în țara sa în sezonul trecut.

În Cupa UEFA 1982-1983, Corvinul a trecut în turul unu de Grazer AK din Austria, 3-0 acasă (goluri Ioan Andone, Michael Klein și Florea Dumitrache) și 1-1 în deplasare (gol Romulus Gabor), apoi a fost eliminată în turul doi de FK Sarajevo (pe atunci, din Iugoslavia), 4-4 acasă (goluri Florea Dumitrache, Ioan Andone, Ioan Petcu și Dorin Mateuț) și 0-4 în deplasare!