Ilie Dumitrescu vede un titular-surpriză la FCSB în returul cu LASK Linz: ”Eu cred că va ajuta”

Ilie Dumitrescu FCSB FCSB - LASK Linz LASK Linz Europa League Fiica lui Ilie Dumitrescu/sursa foto: captură video
Data publicarii: Marti 27 August 2024, 13:04
Data actualizarii: Marti 27 August 2024, 13:04

FCSB va juca în returul play-off-ului din Europa League cu LASK Linz, pe stadionul din Ghencea.

Gigi Becali a fixat ca obiectiv intrarea FCSB-ului în grupele UEFA Champions League, dar acest lucru nu s-a întâmplat. Campioana României a fost eliminată încă din turul trei de Sparta Praga, astfel că va lupta pentru accederea în grupele Europa League.

După 1-1 în meciul tur de la Linz, FCSB luptă pentru calificare în returul din Ghencea, iar Ilie Dumitrescu vede o surpriză în echipa de start a campioanei României.

Ilie Dumitrescu: ”Nu o să mai gafeze”

Fostul mare internațional, în prezent analist TV, crede că experiența lui Vlad Chiricheș (34 de ani) îi poate ajuta pe cei de la FCSB în această partidă.

”Eu cred că va juca Chiricheș. Ai nevoie și de un jucător cu experiență. Eu cred că va ajuta. După ceea ce s-a întâmplat, este un jucător care trebuie să se impună, trebuie să treacă peste momentele acestea.

Gigi vorbește duminica așa, luni se mai calmează și marți sau miercuri își dă seama că trebuie să joace cu un jucător cu experiență. Și nu ai cum să slăbești mijlocul terenului, să-l scoți pe Lixandru și să nu-l lași cu Șut acolo.

De ce să experimentezi acum cu Lixandru fundaș central când poate să joace la locul lui cu Șut și să rămână baza echipei în triunghiul cu Olaru.

Nu o să mai gafeze, o să facă un meci bun și o să fie o soluție. El vrea să joace mai complex. Sunt momente când nici colegii nu au reperele cu el. Eu cred că vor juca cu Lixandru și Șut în centru, iar Chiricheș fundaș central”, a spus Ilie Dumitrescu, pentru Digi Sport.

LASK Linz, eșec înaintea returului cu FCSB

Până la returul cu FCSB, LASK Linz a înfruntat-o pe Austria Viena, în etapa a patra din campioantul Austriei. Adversara roș-albaștrilor a pierdut cu scorul de 1-2 și va veni cu un moral afectat în Ghencea.

LASK a deschis scorul în minutul 19 prin Marin Ljubicic, dar Maurice Malone a restabilit egalitatea un minut mai târziu. Austria Viena a marcat golul victoriei în minutul 87. Astfel, LASK a ajuns la trei eșecuri suferite în acest sezon în campionat.