Italienii au analizat prestația lui Horațiu Feșnic. În ceea ce privește prestația arbitrului din prima repriză, italienii i-au reproșat un singur lucru, faptul că a închis ochii în mai multe rânduri la simulările celor de la Nice.

Italienii au comentat prestația lui Horațiu Feșnic din Lazio - Nice 4-1

După 18 minute de tatonare, spiritul competitiv a devent mai intens, iar în al 19-lea minut al jocului a venit primul cartonaș galben: Louchet a avut o intrare întârziată la Tchaouna, arbitrul lasă avantaj, dar la finalul acțiunii scoate cartonașul în fața mijlocașului francez.

După o primă repriză în care s-au petrecut doar câteva faulturi, singurul reproș care îi poate fi adus lui Feșnic este că ar trebui să fie mai dur la simulări: în două rânduri, Bouanani a căzut mult prea ușor”, a scris cittaceleste.it.

Totuși, cea mai dură critică la adresa arbitrului român a venit pentru o fază petrecută în minutul 53. După ce Taty Castellanos a înscris pentru 3-1 în poarta lui Bulka, Horațiu Feșnic a fluierat ofsaid, însă, în cele din urmă, golul a fost validat în urma intervenției din camera VAR, acolo unde s-a aflat Cătălin Popa.

Italienii au scris că a fost evident că reușita argentinianului Castellanos a fost perfect valabilă, iar centralul ar fi trebuit să observe acest lucru cu ochiul liber.

În mod incredibil, al doilea gol al lui Castellanos este anulat în minutul 53, dar VAR-ul l-a salvat pe Feșnic de la dezastru și a validat golul, care a fost perfect valabil chiar și cu ochiul liber”, au notat italienii.