LIVE VIDEO LASK Linz - FCSB 1-1. Echipa calificată în faza principală din Europa League se decide în retur

FCSB florin tanase LASK Linz Play-Off Europa League Rocco Vicol Europa League
Data publicarii: Joi 22 August 2024, 21:57
Data actualizarii: Joi 22 August 2024, 21:59

Partida dintre LASK Linz și FCSB s-a încheiat la egalitate, scor 1-1, în prima manșă din play-off-ul Europa League. Meciul a putut fi urmărit exclusiv pe VOYO.

Echipa calificată în faza principală a Europa League va fi decisă în returul programat pe 29 august.

Austriecii au controlat prima repriză a înfruntării, iar Ștefan Târnovanu era aproape să comită o gafă încă din al cincilea minut al partidei. Usor a irosit câteva șanse bune de gol, însă LASK a reușit să deschidă scorul în minutul 34. Zulj i-a pasat la marginea careului lui Taoui, care șutează și îl învinge pe Ștefan Târnovanu.

Malcom Edjouma putea restabili egalitatea în minutul 40, dar mijlocașul roș-albaștrilor a trimis pe direcția lui Siebendandl. În cele din urmă, golul egalizator a venit pe finalul reprizei, când David Miculescu a înscris cu capul.

Roș-albaștrii au avut ocazii importante și după pauză, dar cea mai mare șansă de gol le-a aparținut austriecilor. În minutul 87, Berisha a șutat cu dreptul din interiorul careului, dar a nimerit bara transversală.

LASK Linz - FCSB 1-1

Min. 90+6: Final de meci!

Min. 88: Ocazie FCSB! Tănase expediază o pasă superbă în partea dreaptă pentru Marius Ștefănescu, acesta îi pasează în careu lui Octavian Popescu, dar acesta nu reușește să finalizeze. Faza continuă, iar Popescu trimite la colțul scurt, dar portarul lui LASK intervine bine.

Min. 87: Ocazie LASK Linz! Berisha șuteaază cu dreptul din interiorul careului, dar nimerește bara transversală.

Min. 85: Șut este înlocuit cu Lixandru.

Min. 79: Olaru este înlocuit cu Ștefănescu.

Min. 75: Ocazie FCSB! Roș-albaștrii combină frumos în zona careului, balonul ajunge în partea dreaptă la Vali Crețu, acesta trimite în fața porții, dar Olaru nu reușește să trimită în poartă. Mingea ajunge în partea stângă la Octavian Popescu, dar acesta șutează pe direcția portarului advers.

Min. 72: Ocazie FCSB! Olaru îl găsește cu o pasă bună pe Miculescu la marginea careului, însă fotbalistul de la FCSB este deposedat.

Min. 66: Edjouma este înlocuit cu Alhassan.

Min. 55: Darius Olaru se dezechilibrează în careul advers și îl caută cu privirea pe centralul partidei, dar acesta lasă jocul să continue.

Min. 46: Popa și Băluță sunt înlocuiți cu Tănase și Popescu.

Min. 46: Începe repriza a doua!

Min. 45+3: Finalul primei reprize!

Min. 45+3: Ocazie FCSB! Malcom Edjouma șutează din prima de la marginea careului, dar mingea trece puțin pe lângă poartă.

Min. 45+1: GOOOL FCSB! Valentin Crețu centrează din partea dreaptă, iar David Miculescu se înalță și trimite cu capul în poarta celor de la LASK.

Min. 40: Ocazie mare pentru FCSB! Miculescu profită de o greșeală a austriecilor, mingea sare la Edjouma, care șutează în blocajul lui Siebendandl.

Min. 34: GOOOL LASK LINZ! Austriecii combină frumos în preajma careului celor de la FCSB, Zulj îi pasează lui Taoui, care ajunge în fața porții de unde șutează fără șansă pentru Ștefan Târnovanu.

Min. 21: Ocazie LASK! Taoui are o cursă superbă în partea stângă, trimite în centrul careului roș-albaștrilor, însă Usor șutează mult peste poartă.

Min. 18: Ocazie LASK! Usor are o acțiune bună în partea dreaptă, trimite în fața porții, dar Ștefan Târnovanu intervine bine.

Min. 9: Ocazie FCSB! David Miculescu avansează spre careul advers, expediază o centrare șutată spre poartă, dar Popa nu ajunge la timp.

Min. 8: Ocazie LASK! Bello avansează în partea stângă, centrează, Usor este nemarcat în careul roș-albaștrilor, dar trimite imprecis.

Min. 5: Ștefan Târnovanu este aproape să gafeze. Portarul roș-albaștrilor iese la o centrare, dar scapă mingea în apropierea unui adversar. În cele din urmă, reușește să își repare greșeala.

Min. 1: Începe meciul!

LASK: Siebenhandl– Bogarde, Ziereis, Smolcic, Bello – Hovath, Berisha – Zulj – Usor, Ljubicic, Taoui

Rezerve: Siebenhandl, Galvez, Talovierov, Renner, Boateng, Jovicic, Pintor, Tavares, Stojkovic, Tibidi, Safin

FCSB: Târnovanu – Crețu, Ngezana, Dawa, Radunovic – Edjouma, Șut – Băluță, Olaru, Miculescu – Popa

Rezerve: Vlad, Panțîru, Tănase, Popescu, Kiki, Ștefănescu, Lixandru, Antwi, Chiricheș, Pandele, Pantea, Alhassan

Campioana României, eliminată din Champions League, încearcă acum să se califice în grupele Europa League, însă, în cazul în care este eliminată în play-off, FCSB va evolua în grupele Conference League.

Meciul retur cu austriecii se va disputa pe 29 august, de la ora 21:30, pe stadionul Steaua.

OUT din lot! Jucătorul de la FCSB scos de pe listă înaintea duelului cu LASK Linz din play-off-ul Europa League

FCSB a anunțat marți lotul pentru dubla cu LASK Linz, din play-off-ul Europa League.

UEFA a publicat, marți, loturile celor două echipe, iar de pe lista celor de la FCSB lipsește fundașul central Denis Haruț, care a jucat în doar trei partide din acest sezon.

Campioana a luat această decizie pentru a-i face loc pe listă lui Florin Tănase, proaspăt transferat.

De altfel, patronul Gigi Becali a transmis recent că Denis Haruț va fi scos de pe lista UEFA, în timp ce Nana Antwi nu va mai face parte din lotul pentru campionat.

Lotul lui FCSB pentru duelul cu LASK Linz

Portari: Ștefan Târnovanu, Andrei Vlad, Mihai Udrea

Fundași: Valentin Crețu, Ionuț Panțîru, Joyskim Dawa, David Kiki, Vlad Chiricheș, Alexandru Pantea, Siyabonga Ngezana, Risto Radunovic

Mijlocași: Adrian Șut, Octavian Popescu, Mihai Lixandru, Malcom Edjouma, Nana Antwi, William Baeten, Darius Olaru, Baba Alhassan, Luis Phelipe

Atacanți: Florin Tănase, David Miculescu, Marius Ștefănescu, Daniel Popa, Alexandru Băluță

Fotbalistul român de la LASK Linz, fost la Dinamo, e sincer: ”Prefer ca echipa mea să câștige cu FCSB”! Care este marele atu al austriecilor

Rocco Vicol, mijlocaș ofensiv de 20 de ani, joacă ”de când se știe” la LASK Linz, viitoarea adversară a lui FCSB din play-off-ul Europa League, și are zeci de selecții la naționalele Austriei, la categoriile Under 15, Under 16, Under 17 și Under 18.

Fotbalistul născut chiar în Linz, cu tată din Arad și mamă din Timișoara, a vorbit cu Sport.ro înaintea meciului european de pe ”Raiffeisen Arena”, stadion care abia a fost inaugurat anul trecut.

”Joc de când mă știu la LASK, practic aici am început fotbalul, la șapte ani. Legat de meciul cu FCSB din Europa League, eu chiar m-am bucurat foarte tare că o să vină o echipă din România! Prefer ca echipa mea să câștige cu FCSB, dar în primul rând sper să fie un meci fain.

Ljubicic (n.r. - atacantul croat Marin Ljubicic) este numărul 1, el va fi principalul pericol. A avut un sezon bun, chiar e periculos!

Dar marele atu este publicul, unul fantastic, chiar avem suporteri foarte tari! Când sunt acolo, în spate, parcă nu se mai opresc, atmosfera incendiară face ca echipa să crească”, a declarat Vicol într-un interviu pentru Sport.ro.