LASK Linz nu vrea să stea la discuții cu FCSB! Mesaj războinic al austriecilor

FCSB - LASK Linz FCSB LASK Linz Europa League Thomas Darazs / Foto: Getty Images
Data publicarii: Miercuri 28 August 2024, 19:00
Data actualizarii: Miercuri 28 August 2024, 19:00

Antrenorul lui LASK Linz, Thomas Darazs (46 de ani), este cât se poate de încrezător înaintea meciului retur cu FCSB.

Cele două echipe se vor înfrunta joi seară, de la ora 21:30, în returul play-off-ului UEFA Europa League. Meciul se va disputa pe stadionul din Ghencea.

Partid tur din Austria s-a terminat la egalitate, scor 1-1. LASK Linz a condus cu 1-0 după ce Adil Taoui (23 de ani) a marcat în minutul 34. David Miculescu a egalat cu o lovitură de cap, în minutul 45+2.

Antrenorul lui LASK Linz e convins că poate învinge FCSB

"Dubla" cu FCSB reprezintă prima aventura a lui Thomas Darazs în cupele europene. Cu toate acestea, antrenorul lui LASK Linz se așteaptă ca elevii lui să obțină calificarea în grupele UEFA Europa League.

"Nu sunt mulțumit de prestația noastră din ultimul meci (n.r înfrângere cu Austria Viena, scor 1-2), dar putem să ne revanșăm la București. În meciul tur am fost net superiori în prima repriză, pe teren propriu. Știu ce pot face jucătorii noștri.

Sunt foarte motivat și încrezător înaintea acestui meci. Cred că putem să arătăm un joc mai bun, dar asta nu se va întâmpla peste noapte", a declarat Thomas Darazs, conform Laola1.

·       Meciul FCSB - LASK Linz va putea fi urmărit în format LIVE TEXT atât pe www.sport.ro, cât și pe Facebook Sport.ro.

VIDEO Rezumatul meciului LASK Linz – FCSB 1-1

Va fi o atmosferă incendiară în Ghencea

Se anunță un stadion plin pentr returul dintre FCSB și LASK Linz. Rămâne de văzut dacă va fi doborât recordul de asistență de la meciul retur cu Sparta Praga. Atunci au fost prezenți 28.875 de spectatori, cei mai mulți din istoria noului stadion din Ghencea.

Până marți seară fuseseră vândute peste 15.000 de bilete. Va fi greu de egalat recordul de la meciul cu Sparta Praga, în contextul în care acel meci se disputa în turul 3 preliminar din UEFA Champions League.

Pentru campioana României, meciul cu LASK Linz va fi ultimul din Ghencea din acest sezon. Până se va elibera Arena Națională, indisponibilă din cauza unor evenimente, FCSB va evolua pe arena ”Arcul de Triumf” din Capitală. Acolo joacă și rivalii eterni de la Dinamo.