ANALIZĂ Mai par multe 2 milioane de euro? Cum s-a descurcat Bîrligea în primul meci în care a fost lăsat să arate ce poate

Mai par multe 2 milioane de euro? Cum s-a descurcat Bîrligea în primul meci în care a fost lăsat să arate ce poate Europa League

FCSB - RFS 4-1, în primul meci al roș-albaștrilor în Europa League. Sport.ro vă prezintă analiza jocului lui Daniel Bîrligea.

Schimbat la pauza meciului cu Petrolul, marele transfer al verii a trecut rapid peste startul neprevăzut, a înscris în poarta celor de la RFS Riga, a contribuit la încă două goluri și s-a asigurat că-i câștigă încrederea lui Gigi Becali pentru meciurile importante care vor urma.

Folosit în centrul atacului, cu Olaru în spatele său, cu Ștefănescu în dreapta și cu Miculescu în stânga, internaționalul român a avut nevoie de 76 de minute în condiții normale de joc pentru a demonstra că cele două milioane de euro plătite CFR-ului s-ar putea să nu mai fie văzute drept o sumă mare.

Marcator, mereu în slujba echipei, a avut momente în care a dat impresia că joacă de o viață în roșu și albastru și, la final, a concurat cu Darius Olaru pentru titlul de cel mai bun jucător de pe teren.

Faza din minutul 8: manualul unui atacant modern

Startul de meci a fost bun, în nota echipei, iar faza petrecută după doar opt minute de joc, terminată cu primul gol pentru FCSB, poate fi predată pe repeat tinerilor atacanți din România, Bîrligea arătând ca un nouar ancorat în rigorile fotbalului modern.

Chemat la pasă de Popescu, a ieșit excelent dintre fundașii centrali, a deschis jocul la Olaru, iar în momentul în care faza se "răcise" a continuat să facă lucrurile așa cum trebuie făcute.

A sprintat imediat pentru a pune presiune, alunecarea sa a scos mingea din picioarele portarului Ondoa, apoi a mai adunat două bile albe: continuarea inspirată pentru același Olaru, după o altă recuperare a lui Miculescu, și urmărirea fazei până la capăt, pe respingere, pentru a trimite mingea în poarta goală.

Patru momente interpretate ireproșabil în decurs de doar câteva zeci de secunde, un premiu (golul) venit după o succesiune de sarcini îndeplinite în viteză maximă.

Plusuri și realizări

Din punct de vedere tactic, noul număr nouă al bucureștenilor a știut să dejoace foarte bine planul defensivei adverse, s-a preocupat să iasă foarte des dintre fundașii centrali pentru a nu fi prins în dueluri contendente și și-a făcut un obicei util din a se demarca în partea stângă, între Prenga și Savalnieks, cu scopul clar de a-i crea spațiu lui Darius Olaru și incursiunilor acestuia.

Așa a apărut șansa dublei, în minutul 25, când a combinat cu Olaru și a greșit ținta, cu dreptul, de la 25 de metri. Tot în acea zonă l-a prins și mijlocul fazei de 2-1, când a primit de la Olaru, a pasat "din fault" spre Chiricheș, iar stoperul l-a servit pe Ștefănescu pentru 2-1.

În restul timpului, Bîrligea a dat senzația că s-a prezentat pe Arena Națională pentru a le arăta fanilor FCSB tot ce a învățat în anii petrecuți în Italia.

A știut să coboare când a fost nevoie, a jucat excelent cu spatele la poartă, a devenit o soluție pentru fundași în momentele de presiune, s-a bătut când a trebuit să se bată, iar în minutul 76 a părăsit terenul în aplauzele publicului pentru a-i face loc lui Octavian Popescu.

Nu înainte de a-și pune amprenta și pe golul de 3-1, când a ieșit din nou în lateral cu fundașul central în spate, a deschis culoarul pentru Tănase, iar decarul l-a lansat excelent pe Olaru.

Singurul minus? Faza petrecută în minutul 40, când a urmărit din nou excelent acțiunea lui Ștefănescu, a avut șansa de a profita de respingerea neglijentă a lui Ondoa, dar a finalizat pripit, direct în Prenga. Un moment pe care-l putea gestiona mai bine, dar insuficient pentru a șterge ceva din impresia excelentă lăsată în primul meci în care și-a putut etala calitățile.