Roș-albaștrii s-au deplasat pe Ibrox pentru confruntarea cu scoțienii din a treia etapă din faza ligii a competiției. La capătul celor 90 de minute, Rangers a învins-o pe FCSB cu 4-0.

Marius Șumudică a văzut Rangers - FCSB și a reacționat sincer

Pentru campioana României urmează meciul cu Rapid din SuperLiga României duminică, de la ora 21:00. Antrenorul giuleștenilor, Marius Șumudică, a comentat eșecul lui FCSB din Europa League.

• Tehnicianul a indicat faptul că nu se aștepta niciodată ca echipa lui Elias Charalambous să piardă la un asemenea scor

”Nu știu cât cântărește rezultatul cu Rangers. Va fi un derby, cu siguranță se vor motiva. Sunt o echipă bună, campioana țării. Ați văzut la ce nivel joacă, au ajuns în grupe.

Nu mă așteptam la un asemenea scor, să piardă de o astfel de manieră. Nu știu dacă e un meci elocvent, le-au lipsit mulți titulari.

Cu siguranță vor avea altă față duminică”, a spus Marius Șumudică în cadrul conferinței de presă premergătoare FCSB - Rapid.

FCSB, fără replică la Glasgow

Campioana României nu a avut nicio șansă pe terenul lui Rangers. Gazdele s-au impus fără probleme, scor 4-0. Chiar dacă David Miculescu a avut un gol anulat în minutul 2, după o fază discutabilă, scoțienii au controlat partida după acel moment.

Tom Lawrence a deschis scorul în minutul 11, iar apoi totul s-a năruit pentru FCSB. Vaclav Cerny a majorat diferența în minutul 31, iar în minutul 53 a semnat "dubla" pe Ibrox. Hamza Igamane a închis tabela, în minutul 71, după ce s-a distrat cu apărarea FCSB-ului și a finalizat cu un șut la colțul lung.

FCSB a suferit la Glasgow primul eșec în faza principală din UEFA Europa League. În primele două etape, bucureștenii au învins FK RFS (4-1) și PAOK Salonic (1-0).