Sahtior Donetk a trecut mai greu decat o arata scorul de englezii de la Tottenham, Lucescu se ia de translator dar si de UEFA. Mircea Lucescu a declarat ca victoria cu Spurs nu spune nimic si ca returul va fi foarte greu. VEZI DECLARATIA LUI LUCESCU:
"O victorie importanta impotriva unui adversar foarte bun, care a venit sa nu piarda si s-a organizat ca atare. Foarte greu de patruns in sistemul lor defensiv, au demonstrat-o ca vin dintr-un campionat cu un potential fizic extraordinar. Ne-a fost foarte greu. Era important sa reusim sa deschidem scorul, nu am reusit in prima repriza, desi am avut situatii bune. Am reusit in final de joc, iar englezii au iesit la joc. Sunt curios cum ar fi fost jocul daca am fi reusit sa inscriem la inceput. E un rezultat bun, dar in conditiile unui retur pe un teren din Anglia, nu spune nimic. Sunt multumit de nivelul fizic al echipei. Nu era usor pe un astfel de teren sa controlezi jocul si sa mentii un ritm ridicat. Felicit jucatorii. Cred ca vom avea un meci foarte greu la Londra", a spus Lucescu, informeaza site-ul oficial al ucrainenilor.

Mircea Lucescu l-a corectat si pe translatorul delegatiei engleze, subliniind ca nu a spus ca apararea formatiei Tottenham a fost buna, asa cum a tradus, ci englezii au avut o organizare foarte buna.

Lucescu a mentionat ca si UEFA a gresit in ceea ce-l priveste, in avancronica acestui meci, subliniind ca a pierdut o singura data in Anglia.

"Cand eram la Besiktas am castigat 2-0 cu Chelsea, jucand 45 de minute in inferioritate numerica. Un singur meci am pierdut in Anglia, cu Manchester United, cand au castigat Liga Campionilor si eu antrenam pe Internazionale Milano. Cand am antrenat Brescia, am castigat un turneu italo-englez, si am invins pe Stoke City, Nottingham Forest sau Middlesbrourgh. Am facut cu nationala Romaniei 0-0 si 1-1 cu Anglia, cand antrenor era Bobby Robson", a mentionat Lucescu.

Sahtior Donetk a invins, joi, pe teren propriu, cu scorul de 2-0, formatia engleza Tottenham Hotspur, in prima mansa a 16-imilor Cupei UEFA. Golurile meciului au fost marcat de Seleznov, in minutul 78, si Jadson, in minutul 88. Meciul retur se disputa la 26 februarie.