FCSB a dat lovitura în Europa League joi seara: după 4-1 acasă cu modesta FK RFS Riga din Letonia, campioana României a câștigat eroic la Salonic, 1-0 cu PAOK, echipa antrenată de Răzvan Lucescu.

Daniel Bîrligea a marcat unicul gol al întâlnirii, în minutul 45+8, iar din minutul 55 FCSB a evoluat în zece oameni, după eliminarea căpitanului Darius Olaru pentru cumul de cartonașe galbene.

MVP-ul meciului a fost, conform Sofascore, portarul Ștefan Târnovanu, notat cu 8.5 după numeroasele sale intervenții salvatoare.

Iar după meci, patronul Gigi Becali a dezvăluit cum l-a instruit pe goalkeeper-ul lui FCSB.

”Lui Târnovanu i-am zis: «Bă, nu mai da cu mâna în minge, că nu ești la volei! Dă cu pumnul, că ai 2 metri înălțime!»

Nu poți să dai mingea la 3 metri adversarilor", a explicat patronul-antrenor la Digisport.

Ștefan Târnovanu, sincer după victoria de la Salonic

"O partidă foarte dificilă. A fost foarte greu pentru că a trebuit să jucăm în 10 oameni o mare parte din meci. Mă bucur mult că am reușit să câștigăm. Dacă nu primesc gol, sunt foarte mulțumit.

Nu știu dacă eu sunt omul meciului, habar n-am. Nu asta e important. Ce e important este că legăm două victorii în Europa, nu am primit gol (cu PAOK, n.r.) și asta mă bucură cel mai mult.

Au pus o presiune mare și publicul i-au împins de la spate, au fost și zece minute de prelungiri, dar am făcut față și sunt foarte fericit.

Nu suntem nici primii nici ultimii care se apără așa. Dacă v-ați uitat la Arsenal cu City (Manchester City, n.r.) de acum câteva zile, Arsenal s-a apărat ca la handbal după ce a rămas cu un om în minus.

Avem șase puncte din șase posibile, mai mult de atât nu putem să ne dorim.

Ne bucurăm că a venit alături de noi (n.r. Gigi Becali) și îl mai așteptăm și pe viitor", a spus Ștefan Târnovanu, la finalul meciului.