Unicul gol al partidei a fost reuşit de Daniel Bîrligea (45+8), iar căpitanul Darius Olaru a fost eliminat pentru al doilea cartonaş galben în minutul 55. FCSB a obţinut o victorie muncită, în faţa unei formaţii aflate în criză, ajunsă la trei înfrângeri consecutive în toate competiţiile.

Gruparea bucureșteană are punctaj maxim în competiţie, după 4-1 cu letonii de la RFS. Campioana României le va mai întâlni pe Rangers (24 octombrie, în deplasare), FC Midtjylland (7 noiembrie, acasă), Olympiakos (28 noiembrie, acasă), Hoffenheim (12 decembrie, în deplasare), Qarabag (23 ianuarie, în deplasare) şi Manchester United (30 ianuarie, acasă).

Basarab Panduru, impresionat de evoluția FCSB-ului

Fostul internațional român a apreciat spiritul de luptă arătat de gruparea bucureșteană, mai ales după ce au rămas în inferioritate numerică.

"N-am crezut niciodată în rezultatul acesta, credeam că PAOK va câștiga. Nu am crezut niciodată că după minutul 55, după ce Olaru ia cartonașul roșu, că scorul o să rămână așa. Trebuie felicitați, am văzut o echipă. Probabil se naște ceva sau s-a născut deja după meciul ăsta, care va rămâne în memoria oamenilor.

Ai rămas în 10, te-ai apărat cum trebuie, nu ai avut nicio problemă, chiar dacă adversarii aveau centrări pe acolo prin careu. A fost bara aia, unde nu știi ce a vrut Târnovanu. Mi-a plăcut spiritul acesta. Nu prea a arătat a echipă românească, a arătat a echipă serioasă.

Dar și până la eliminare a făcut ce trebuia să facă într-un meci cu PAOK. Au stat bine în propriul teren, deși au mai fost și ocazii. Iar din minutul 55 au arătat extraordinar, felicitări.

Nu mă așteptam la așa ceva. Trebuie felicitați, nu vezi în fiecare zi asemenea rezultat și asemenea joc, de echipă mare. Cred că se va naște ceva din acest meci", a declarat Basarab Panduru, la Prima Sport.