Joi seară, pe Toumba, PAOK a remizat dramatic pe teren propriu contra celor de la Viktoria Plzen, 2-2. Formația din Cehia avea 2-0 la pauză, după golurile marcate de Milan Havel (31') și Matej Vydra (39').

PAOK Salonic - Viktoria Plzen 2-2. Primul punct pentru Răzvan Lucescu în Europa League

PAOK a reușit să smulgă dramatic o remiză. Trupa lui Răzvan Lucescu a avut o posesie zdrobitoare și a găsit drumul spre goluri în ultimele 10 minute. Au marcat doi jucători introduși în actul secund: atacantul marocan Tarik Tissoudali (84') și fundașul ghanez Abdul Rahman Baba (90+3').

La fel ca în meciul cu FCSB, PAOK a jucat în superioritate numerică pentru o bună perioadă din repriza secundă. Sampson Dweh, fundașul liberian de la Plzen, a fost eliminat în minutul 70.

Pentru PAOK a fost primul punct obținut în faza principală din Europa League, după ce în primele două runde a pierdut contra lui Galatasaray (1-3) și FCSB (0-1).

Echipa lui Răzvan Lucescu, locul 30 în grupa de 36, va mai înfrunta Manchester United, RFS, Ferencvaros, Slavia Praga și Real Sociedad.