Pierdere uriașă pentru FCSB! Jucătorul suspendat pentru returul la LASK Linz

FCSB Europa League Joyskim Dawa LASK Linz Europa League
Data publicarii: Joi 22 August 2024, 23:30
Data actualizarii: Joi 22 August 2024, 23:35

FCSB a terminat la egalitate cu LASK Linz, scor 1-1, pe Oberoesterreich Arena din Linz, în prima manşă a play-off-ului Europa League.

Campioana României a obţinut un rezultat dătător de speranţe, după golurile marcate de Adil Taoui (minutul 34), respectiv David Miculescu (mintuul 45+1). Manşa secundă se va juca în data de 29 august, la Bucureşti, pe Stadionul Steaua (21:30).

Joyskim Dawa, suspendat pentru returul cu LASK Linz

În minutul 60, fundașul camerunez a fost avertizat pentru o împingere din spate asupra lui Zulj. În aceste condiții, Joyskim Dawa va fi suspendat pentru meciul retur, deoarece a ajuns la trei cartonașe galbene încasate în competițiile europene.

Apărătorul acumulase trei cartonașe galbene înaintea partidei retur cu Sparta Praga, dar a putut să joace, profitând de o modificare a regulamentului UEFA, în urma căreia a fost eliminat un cartonaș galben înainte de accederea în turul trei preliminar.

Noua regulă UEFA a fost adoptată în urma solicitărilor făcute de mai multe cluburi, care s-au plâns de lipsă de șanse egale, din moment ce unele echipe intră direct în turul trei sau chiar în play-off, faze în care alte echipe ajung după ce au disputat deja mai multe meciuri.

VIDEO | Rezumat LASK Linz - FCSB 1-1