Presa din Croația se înclină în fața Corvinului după returul cu Rijeka: "Gazdele au avut noroc"

Presa din Croația se înclină în fața Corvinului după returul cu Rijeka: Gazdele au avut noroc Europa League

Corvinul Hunedoara a sperat până spre final că poate obține un nou rezultat miraculos în preliminariile Europa League, dar în cele din urmă HNK Rijeka s-a calificat în faza următoarea.

Echipa din Liga 2 a cedat la limită, scor 0-1, iar acum își va continua aventura în Conference League. Acolo câștigătoarea Cupei României va înfrunta FC Astana, din Kazahstan, în turul 3 preliminar.

Presa din Croația se înclină în fața Corvinului

Jurnaliștii din Croația au fost impresionați de modul în care s-au prezentat jucătorii lui Florin Maxim (43 de ani) în cele două meciuri contra HNK Rijeka.

"Jucătorii de la Rijeka au reușit în cele din urmă să se impună în turul 3 preliminar din Europa League. După 0-0 în tur, Rijeka s-a impus acasă, scor 1-0. Nu a fost deloc ușor pentru gazde să învingă deținătoarea Cupei României.

Calificarea a fost decisă de golul lui Dejan Petrovic, din minutul 12. Românii au avut o șansă uriașă de a egala în minutul 76, dar Sergiu Buș a irosit un penalty. Rijeka a început foarte bine meciul, a avut multe ocazii, dar portarul advers a fost briliant în multe momente.

Per total, Corvinul a arătat un fotbal mai bun. Jucătorii de la Rijeka au avut noroc și s-au calificat pentru că oaspeții au găsit cu greu culoare spre poarta adversă. Gazdele au avut multe probleme în acest meci, acum urmează dubla cu suedezii de la Elfsborg", scriu cei de la Sportske novosti.

Ce urmează pentru Corvinul Hunedoara

În ciuda eșecului, Corvinul mai are o șansă în Conference League. Elevii lui Maxim vor înfrunta FC Astana, care nu mai este deloc sperietoarea de acum câțiva ani.

Astana, locul 9 după 12 meciuri jucate în actuala ediție de campionat din Kazahstan, s-a calificat, joi seară, în turul 3 preliminar al Conference League, după ce a trecut la limită de moldovenii de la Milsami Orhei.

După 1-1 în Republica Moldova, Astana a câștigat returul de pe teren propriu cu 1-0. Unicul gol al meciului a fost înscris de croatul Marin Tomasov, în minutul 49.

Corvinul Hunedoara va înfrunta Astana, pe teren propriu, la Sibiu, în meciul tur, care e programat pe 8 august. Returul va avea loc în Kazahstan, o săptămână mai târziu, pe 15 august.