Presa din Ungaria a reacționat imediat după Paksi - Corvinul 0-4: ”Nimeni nu se aștepta la asta” Europa League

Corvinul Hunedoara a produs o surpriză de proporții în primul tur preliminar din UEFA Europa League.

Câștigătoarea Cupei României a câștigat cu 4-0 împotriva vicecampioanei Ungariie Paksi FC, în deplasare, și este ca și calificată în turul următor din Europa League.

Sergiu Buș a deschis scorul în minutul 9, iar hat-trick-ul semnat de Marius Lupu în minutele 45+2, 86 și 90+3 a închis tabela la 4-0 pentru divizionara secundă.

Nemzeti Sport a reacționat după Paksi - Corvinul Hunedoara

Imediat după meci, publicația maghiară Nemzeti Sport a tras o concluzie după ce vicecampioana Ungariei a fost spulberată de echipa care a încheiat sezonul precedent pe locul trei în Liga 2 din România.

”S-a terminat! Nimeni nu se aștepta la asta. Paks a suferit o înfrângere la patru goluri diferență pe teren propriu împotriva echipei de ligă secundă din România. Surpriză!”, a fost concluzia trasă de jurnaliștii maghiari de la Nemzeti Sport.

Returul dintre Corvinul Hunedoara și Paksi este programat peste o săptămână, la Sibiu, de la ora 21:00.

În Cupa UEFA 1982-1983, Corvinul a trecut în turul 1 de Grazer AK din Austria, 3-0 acasă (goluri Ioan Andone, Michael Klein și Florea Dumitrache) și 1-1 în deplasare (gol Romulus Gabor), apoi a fost eliminată în turul 2 de FK Sarajevo (pe atunci, din Iugoslavia), 4-4 acasă (goluri Florea Dumitrache, Ioan Andone, Ioan Petcu și Dorin Mateuț) și 0-4 în deplasare!