Prima reacție a lui Gigi Becali după calificarea FCSB-ului în Europa League: ”E mare diferența!”

Gigi Becali FCSB FCSB - LASK Linz Europa League Gigi Becali / Sursă: Captură PRO TV
Data publicarii: Joi 29 August 2024, 23:38
Data actualizarii: Joi 29 August 2024, 23:39

FCSB a câștigat dramatic meciul cu LASK Linz, scor 1-0, și s-a calificat în grupele UEFA Europa League.

Unicul gol al partidei a fost marcat de căpitanul Darius Olaru în prelungirile partidei, după o acțiune individuală încheiată cu un șut puternic, la care portarul advers nu a putut interveni.

Imediat după meci, Gigi Becali, patronul celor de la FCSB, a reacționat și a tras primele concluzii după meciul cu LASK Linz.

Gigi Becali: ”A fost mingea doar la noi”

Finanțatorul campioanei României și-a dorit calificarea în grupele Europa League, unde premiile din partea UEFA sunt mai mari decât cele din Conference League.

„Îmi era teamă doar de ghinion. A doua repriză ei nu au mai contat. A fost mingea doar la noi. Deci se vedea că nu mai puteau alerga.

E mare diferența de bani. Sunt alte calcule. Adică ultima clasată din cele 36 iau 72 de mii. Prima, 36 înmulțit cu 72. Sunt niște bani. Mulți bani dați în plus. Se mai dau niște bani după și de puncte. Și de intrare și de ieșire. Sunt calcule matematice cu bani foarte mulți”, a spus Gigi Becali, la Digi Sport.

Calificarea în Europa League îi va asigura lui Gigi Becali 3,6 milioane de euro din partea celor de la UEFA, sumă la care se vor adăuga și alți bani în funcție de rezultatele echipei din grupă.

O victorie este recompensată cu 600.000 de euro, în timp ce, pentru un rezultat de egalitate, UEFA acordă 200.000 de euro.