FCSB a început bine și a trimis mingea în poartă prin Miculescu, în minutul 2, însă golul a fost anulat de arbitrul italian Marco Di Bello, care a văzut un fault al atacantului asupra portarului Butland.

Mihai Stoica, după Rangers - FCSB 4-0: "Ne-am bătut singuri insistent"

Rangers și-a revenit rapid după faza controversată și a marcat de două ori. Mai întâi prin Tom Lawrence, în minutul 11, cu un șut din marginea careului, iar 20 de minute mai târziu prin Vaclav Cerny, care a profitat de erorile lui Luis Phelipe și Malcom Edjouma. Campioana României a făcut trei schimbări la pauză, însă Rangers a continuat să controleze jocul și în actul secund. Scoțienii au mai marcat de două ori prin Cerny (55') și Igamane (72'), iar gazdele s-au impus cu 4-0.

La două zile după meci, Mihai Stoica a concluzionat că FCSB "s-a bătut singură" prin erorile individuale majore ale anumitor jucători. Oficialul campioanei a adus în discuțiile și absențe unor jucători importanți precum Darius Olaru, Adrian Șut sau Florin Tănase.

"Rangers e un club mare, n-a vândut nimic și a cumpărat de 16 milioane. Chiar i-am întrebat ce buget au. 42 de milioane de lire. Bine, binișor! Ne-am bătut singuri. Ne-am bătut singuri insistent. N-a fost suficient 1-0 sau 2-0. Constatarea a fost că ne-am bătut singuri și au fost niște greșeli individuale cum rar mi-a fost dat să văd. Sper să se termine acolo. Ce a fost rău de tot a fost că s-a întâmplat în fața atâtor suporteri... doar că niciunul n-a putut reproșa vreo lipsă de atitudine din partea jucătorilor, iar la final au aplaudat. Scorul e mult prea mare și nu reflectă o diferență atât de mare în favoarea lui Rangers pentru că nici nu e cine știe ce Rangers.

Am avut și absențe. E complicat să joci fără Șut și Olaru. Nici măcar Tănase n-a fost. Sunt multe cauze, dar asta nu scuză greșelile enorme și greșeala colosală făcută de arbitru pentru că nu știe niciodată cum poate decurge meciul. El poate să își ceară scuze, dar ne-a scos mingea din poartă ", a spus Mihai Stoica, la Prima Sport.

FCSB, în Europa League. Rezultate și program

• 26 septembrie | FCSB - FC RFS 4-1 (Bîrligea 8, Ștefănescu 32, Olaru 58, 69 / Lipuscek 23)
  • 3 octombrie | PAOK FC - FCSB 0-1 (Bîrligea 45+8)
  • 24 octombrie | Rangers FC - FCSB 4-0 (Lawrence 10, Cerny 31, 55, Igamane 72)
  • 7 noiembrie | FCSB - FC Midtjylland (19:45)
  • 28 noiembrie | FCSB - Olympiacos FC (22:00)
  • 12 decembrie | TSG Hoffenheim - FCSB (19:45)
  • 23 ianuarie | Qarabag FK - FCSB (19:45)
  • 30 ianuarie | FCSB - Manchester United (22:00)