Meciul disputat pe stadionul „Toumba” din Grecia a fost decis de golul marcat de Daniel Bîrligea în minutul 45+8, după o pasă de excepție oferită de căpitanul Darius Olaru.

Deși FCSB a rămas în 10 oameni, după eliminarea lui Olaru în minutul 56, echipa antrenată de Elias Charalambous a rezistat presiunii și a plecat cu trei puncte prețioase înapoi spre capitala României.

Raul Rusescu a rămas impresionat de un jucător de la FCSB după victoria cu PAOK: "Nu îl vom mai vedea în România!"

Raul Rusescu, dublu campion cu FCSB, a lăudat prestația portarului Ștefan Târnovanu, care a avut un rol decisiv în victoria echipei. Cu 6 intervenții salvatoare, Târnovanu a demonstrat că este într-o formă excelentă, iar Rusescu crede că viitorul tânărului portar se află în străinătate.

„Târnovanu și-a câștigat postul de titular la națională, în mare măsură, datorită unei partide senzaționale. Este pe un trend ascendent, deși a mai gafat în ultimele luni, însă aseară a jucat la un nivel de Champions League. Aș fi surprins dacă în perioada următoare de mercato, în ianuarie, va mai rămâne la FCSB. Sau, cel târziu, vara viitoare nu îl vom mai vedea în România”, a declarat Rusescu, potrivit GSP.

Ce urmează pentru Ștefan Târnovanu

După seara magică din Salonic, pentru portar urmează un meci în campionatul intern împotriva ultimei clasate, Gloria Buzău, în cadrul etapei a 12-a din Superliga României.

După meciul la nivel de club, urmează o provocare sub tricolor pentru goalkeeper-ul în vârstă de 24 de ani. Ștefan Târnovanu este convocat la echipa națională a României pentru meciurile din luna octombrie, împotriva Ciprului și Lituaniei, și concurează pentru postul de titular cu Horațiu Moldovan (Sassuolo) și Florin Niță (Damac).

Primul meci, cel cu ciprioții, se va disputa sâmbătă, 12 octombrie. Cele două formații se vor întâlni pe stadionul "George Karapatakis", ce le aparține celor de la AEK Atena, de la ora 21:45, LIVE TEXT pe site-ul www.sport.ro.