Oaspeții au condus cu 2-0 la Salonic, dar elevii lui Răzvan Lucescu au revenit superb și au smuls un punct în final. După ce meciul s-a terminat, antrenorul român a oferit faza serii pe "Toumba".

Răzvan Lucescu, faza serii după PAOK - Viktoria Plzen

Răzvan Lucescu a acordat un interviu televiziunii Cosmote TV la finalul meciului PAOK Salonic - Viktoria Plzen. Tehnicianul român s-a oprit în timpul interviului, impresionat de scandările suporterilor, și a făcut semne de mulțumire în direcția acestora.

Chiar dacă a fost condusă cu 2-0 de Viktoria Plzen, PAOK s-a trezit pe final și a arătat o altă atitudine în a doua parte a jocului. Fanii prezenți pe "Toumba" au apreciat tresăsirea favoriților, iar după golul egalizator s-a declanșat nebunia la Salonic. Acest lucru ne arată, din nou, relația specială dintre club și suporteri.

Răzvan Lucescu a fost impresionat de atitudinea suporterilor, iar la final le-a mulțumit prin mai multe gesturi. Antrenorul a avut cuvinte frumoase pentru fani și în cadrul interviului.

Ce a declarat Răzvan Lucescu la finalul partidei

Antrenorul român a recunoscut că a fost foarte dezamăgit în prima jumătate a meciului, dar se bucură că jucătorii au reacționat pe final și au evitat înfrângerea:

"Nu am o explicație pentru prima parte a meciului. Există și meciuri în care lucrurile nu merg deloc așa cum ai vrea. Nu am avut încredere, nu știam ce să facem cu mingea. Prima repriză a fost una dintre cele mai slabe pe care le-am văzut vreodată.

Este foarte important să ne uităm la modul în care a reacționat echipa pe final. Ne-a ajutat foarte mult și cartonașul roșu încasat de adversari.

Sunt supărat pentru jocul din prima repriză, dar în același timp mă declar optimist pentru prestația din final. Avem spirit și o mentalitate prin care nu cedăm niciodată. E foarte importantă reacția noastră, le mulțumim și suporterilor pentru susținere", a declarat Răzvan Lucescu, potrivit site-ului Gazzetta.

Meci nebun la Salonic

Joi seară, pe Toumba, PAOK a remizat dramatic pe teren propriu contra celor de la Viktoria Plzen, 2-2. Formația din Cehia avea 2-0 la pauză, după golurile marcate de Milan Havel (31') și Matej Vydra (39').

PAOK a reușit să smulgă dramatic o remiză. Trupa lui Răzvan Lucescu a avut o posesie zdrobitoare și a găsit drumul spre goluri în ultimele 10 minute. Au marcat doi jucători introduși în actul secund: atacantul marocan Tarik Tissoudali (84') și fundașul ghanez Abdul Rahman Baba (90+3').

Viktoria Plzen a rămas în zece oameni în minutul 70, iar PAOK a profitat de acest lucru. Sampson Dweh, fundașul liberian de la Plzen, a fost eliminat pentru cumul de cartonașe galbene.

Pentru PAOK a fost primul punct obținut în faza principală din Europa League, după ce în primele două runde a pierdut contra lui Galatasaray (1-3) și FCSB (0-1).

Echipa lui Răzvan Lucescu, locul 30 în grupa de 36, va mai înfrunta Manchester United, RFS, Ferencvaros, Slavia Praga și Real Sociedad.