Reacția austriecilor înainte de FCSB - LASK Linz: "Catastrofală / Șansă pentru revanșă"

FCSB Austria LASK Linz Europa League
Data publicarii: Miercuri 14 August 2024, 09:10
Data actualizarii: Miercuri 14 August 2024, 09:12

FCSB a fost eliminată de Sparta Praga (3-4, la general) în turul 3 preliminar UCL, iar campioana României va continua în play-off-ul Europa League.

După eliminarea din Champions League, FCSB va continua în play-off-ul Europa League, unde adversară va fi LASK Linz. Partidele se vor juca pe 22 august (turul, în Austria) și pe 29 august (returul, la București).

Reacția austriecilor înainte de FCSB - LASK Linz

Publicația austriacă Laola1 a scris despre "repriza catastrofală" a lui FCSB din returul cu Sparta Praga, în urma căreia cehii conduceau cu 3-0 la București.

"LASK Linz și-a aflat adversarul din play-off-ul Europa League - campioana României FCSB, care ajunge în această fază după eliminarea din preliminariile Champions League. În cele din urmă, FCSB a fost eliminată la limită, după 2-3, acasă, contra celor de la Sparta Praga și 3-4 la general.

Motivul pentru eliminarea lui FCSB a fost prima repriză catastrofală. Oaspeții au arătat rapid în ce direcție vor să meargă jocul și imediat au obținut un avantaj liniștitor grație dublei lui Veljko Birmancevic, iar Lukas Haraslin a făcut 3-0 pentru Sparta în minutul 37.

Totuși, în a doua repriză, FCSB nu a renunțat și a reușit să marcheze un gol prin Darius Olaru. Malcom Edjouma a înscris pentru 2-3 în minutul 85, iar tensiunea a crescut din nou, însă Sparta a reușit să își păstreze avantajul", a scris Laola1.

Jurnaliștii de la Nachrichten scriu despre "șansa de a revanșă" pe care o are acum LASK Linz: "Duelul a mai avut loc o dată, în 1999. LASK a fost învinsă clar atunci în Cupa UEFA, când adversara se numea Steaua, scorul la general fiind 2-5".

• În sezonul 1999/2000, Steaua elimina LASK Linz în turul 1 din Europa League, după 2-0 (goluri Ciocoiu și Dănciulescu) la București și 3-2 (goluri Bordeanu, Sabin Ilie, Albert Duro) în Austria.

"Atât Sparta Praga, cât și FCSB reprezintă o provocare pentru noi. Suntem nerăbdători pentru cele două meciuri din play-off-ul Europa League", spunea Thomas Darazs, antrenorul lui LASK, pentru site-ul clubului, după tragerea la sorți de pe 5 august.

• FCSB și LASK Linz au disputat un meci amical la începutul acestui an, în Antalya. Bucureștenii se impuneau cu 3-1 după golurile înscrise de Luis Phelipe, Florinel Coman și David Miculescu.

Cine e LASK Linz, adversara lui FCSB. Jerome Boateng e în lotul austriecilor

Formația austriacă are un lot cotat la 44,2 milioane de euro de site-ul de specialitate Transfermarkt. Atacantul croat Marin Ljubicic (22 de ani), care a marcat 15 goluri în sezonul trecut, este considerat cel mai valoros jucător din lotul lui LASK (8 milioane).

În această vară, LASK a reușit un transfer de răsunet. Jerome Boateng (35 de ani) a semnat cu austriecii din postura de jucător liber, după o experiență scurtă în Italia, la Salernitana.

Boateng, fost fundaș la Hamburg, Manchester City, Bayern Munchen sau Olympique Lyon, are în palmares un titlu de campion mondial cu Germania și două Ligi ale Campionilor cu Bayern Munchen. Experimentatul stoper nu a debutat încă la noua echipă din cauza unor probleme medicale.

• În primele două etape din Austria, LASK Linz a învins Hartberg (2-1) și a pierdut contra lui Altach (1-2).
  • LASK a încheiat sezonul trecut pe locul 3, sub Sturm Graz și Salzburg.

VIDEO Rezumat FCSB - Sparta Praga 2-3