Echipa pregătită de Elias Charalambous s-a deplasat în Scoția pentru confruntarea de joi seară cu Rangers, din a treia etapă a fazei ligii din Europa League. La capătul celor 90 de minute, Rangers a obținut toate cele trei puncte.

Reacție categorică după Rangers - FCSB: ”Nici cu titularii nu obținea mai mult”

Iosif Rotariu, care și-a trecut în CV patru titluri cu Steaua București ('87, '88, '89 și '98), a comentat eșecul usturător suferit de campioana României, FCSB, în Europa League.

Fostul internațional român a scos în evidență faptul că și în cazul în care FCSB ar fi utilizat ce mai buni jucători, tot nu ar fi avut șanse prea mari în fața scoțienilor.

”Eu știam că fotbaliștilor români le e greu împotriva echipelor care evoluează cu intensitate foarte mare și care stau bine la capitolul fizic. Nu pot să le facă față.

Probabil că cei de la FCSB se așteptau la asta, dar Rangers a avut un ritm mai bun, a controlat jocul în totalitate și a meritat victoria. Nu pot să spun că mi-a plăcut cineva de la FCSB sau că am avut un remarcat.

Nu cred că lipsa titularilor s-a simțit. Sunt jucători de valori apropiate. E diferență mare între FCSB și Rangers. Nici cu cea mai bună echipă nu cred că obținea mai mult”, a spus Iosif Rotariu, potrivit gsp.

FCSB, fără replică la Glasgow

Campioana României nu a avut nicio șansă pe terenul lui Rangers. Gazdele s-au impus fără probleme, scor 4-0. Chiar dacă David Miculescu a avut un gol anulat în minutul 2, după o fază discutabilă, scoțienii au controlat partida după acel moment.

Tom Lawrence a deschis scorul în minutul 11, iar apoi totul s-a năruit pentru FCSB. Vaclav Cerny a majorat diferența în minutul 31, iar în minutul 53 a semnat "dubla" pe Ibrox. Hamza Igamane a închis tabela, în minutul 71, după ce s-a distrat cu apărarea FCSB-ului și a finalizat cu un șut la colțul lung.

FCSB a suferit la Glasgow primul eșec în faza principală din UEFA Europa League. În primele două etape, bucureștenii au învins FK RFS (4-1) și PAOK Salonic (1-0).