Șansă pentru FCSB! Vestea uriașă primită de roș-albaștri înaintea returului cu LASK Linz

FCSB Europa League LASK Linz Europa League
Data publicarii: Sambata 24 August 2024, 23:53
Data actualizarii: Sambata 24 August 2024, 23:53

FCSB este la 90 de minute de calificarea în faza principală a Europa League.

Roș-albaștrii au remizat în tur, scor 1-1. Taoui a deschis scorul în minutul 34, iar David Miculescu a restabilit egalitatea pe finalul primei reprize.

Doi jucători ai lui LASK Linz ar putea rata returul cu FCSB

Meciul retur este programat pe 29 august, în Ghencea. Înaintea meciului, cei de la LASK au primit o veste proastă. Căpitanul Robert Zulj a suferit o fractură la nivelul nasului în urma unui duel cu Joyskim Dawa, iar Tobias Lawal s-a accidentat înaintea meciului din tur.

Austriecii se tem că cei doi nu se vor recupera la timp pentru returul cu gruparea roș-albastră. Zulj a suferit o intervenție chirurgicală, iar căpitanul lui LASK ar putea evolua doar cu o mască de protecție, asta în cazul în care umflăturile se vor retrage la timp.

Remiza cu FCSB a rănit-o pe LASK din mai multe motive. Așa cum se temea, Robert Zulj a suferit o fractură nazală și s-a operat, iar Tobias Lawal s-a accidentat la încălzire.

Căpitanul și portarul lui LASK vor fi ’out’ de la meciul contra Austriei Viena și sunt speranțe mici că cei doi vor fi pregătiți pentru returul cu FCSB. În cazul lui Zulj, depinde foarte mult de timpul în care se vor retrage umflăturile și dacă va fi posibil să joace cu mască de protecție”, au scris cei de la nachrichten.at.

”Coșmarul” României va arbitra FCSB – LASK Linz

Partida de pe Stadionul Steaua va fi condusă de o brigadă de arbitri din Germania, cu Felix Zwayer la centru. El va fi ajutat la cele două linii de Robert Kempter și Christian Dietz, în timp ce al patrulea oficial a fost desemnat Sven Jablonski. În camera VAR se vor afla Christian Dingert și Johann Pfeifer.

Felix Zwayer (43 de ani) este arbitrul care a condus meciul România - Olanda 0-3, din optimile de finală EURO 2024. Numeroși microbiști români l-au acuzat atunci pe centralul născut în Berlin că a luat mai multe decizii în favoarea naționalei conduse de Ronald Koeman.