Scandalos! Ce au făcut fanii lui Rijeka la meciul împotriva Corvinului Hunedoara

Corvinul Hunedoara Europa League Rijeka Europa League
Data publicarii: Vineri 02 August 2024, 00:10
Data actualizarii: Vineri 02 August 2024, 00:11

Corvinul Hunedoara și-a încheiat parcursul în Europa League după ce a pierdut dubla cu Rijeka, scor 0-1 (la general), însă va continua aventura europeană în Conference League, acolo unde va întâlni Astana în turul trei preliminar.

Deși a fost dominată în prima parte a meciului, echipa lui Florin Maxim a avut o prestație destul de bună și a fost aproape să trimită meciul în prelungiri, dar Sergiu Buș a ratat un penalty în minutul 76.

Scandări rasiste la Rijeka - Corvinul

Pe finalul meciului, suporterii croați au răbufnit, probabil nemulțumiți că partida a fost prelungită cu zece minute și au început cu scandările rasiste la adresa românilor.

Ubi, ubi, ubi, cigani (n.r. în traducere - Omorâți ţiganii)”, au scandat, potrivit Orange Sport, cei de la Armada Rijeka, gruparea formată din ultrașii echipei croate.

La meciul din Croația au asistat aproximativ 6.000 de spectatori, dintre care peste 150 de români.

Florin Maxim: ”Nu poți să arăți într-o repriză într-un fel și în alta în alt fel!”

La finalul meciului, Florin Maxim, antrenorul echipei din Liga 2, a vorbit despre dubla din Europa League și despre ce urmează pentru hunedoreni.

"Am încredere în jucători și nu vorbesc aiurea. Pot să-i cântăresc pe jucătorii pe care îi antrenez. A trebuit să iau niște decizii, trebuie să învățăm din astfel de meciuri, ne vor ajuta enorm pe viitor.

Trebuie să fim mai reactivi, nu poți să arăți într-o repriză într-un fel și în alta în alt fel. E doar un joc al minții pe care noi l-am pierdut în primele 15 minute", a declarat Florin Maxim, după meci.