CLASAMENT Specialiștii au dat verdictul: ce șanse are FCSB să se califice în optimile Europa League, după 4-1 cu RFS

Specialiștii au dat verdictul: ce șanse are FCSB să se califice în optimile Europa League, după 4-1 cu RFS Europa League

FCSB a câștigat cu 4-1 meciul cu RFS, primul de pe tabloul principal din Europa League.

Daniel Bîrligea a deschis scorul în minutul 8, însă RFS a reușit să egaleze rapid grație reușitei lui Lipuscek (23'), venită în urma unui corner. Marius Ștefănescu a readus-o rapid pe FCSB în avantaj în minutul 32, cu Vlad Chiricheș în calitate de pasator decisiv. În repriza secundă a ieșit la rampă Darius Olaru, care a reușit o dublă (58' și 69'), în urma a două faze spectaculoase.

FCSB a urcat în topul specialiștilor după victoria cu RFS

În urma acestei reușite, FCSB se află pe locul doi după prima etapă, cu un golaveraj superior față de celelalte echipe cu trei puncte, iar specialiștii îi dau acum o șansă mai bună pentru calificarea în fazele eliminatorii.

Dacă înainte de startul competiției FCSB era cotată cu penultima șansă, acum lucrurile s-au schimbat. Campioana României a urcat în clasament și este peste echipe precum Dinamo Kiev, Beșiktaș, Ferencvaros sau Ludogoreț.

PAOK Salonic (deplasare), Rangers (deplasare), FC Midtjylland (acasă), Olympiakos (acasă), Hoffenheim (deplasare), Qarabag (deplasare) și Manchester United (acasă) sunt următoarele meciuri ale campioanei din Europa League.

FCSB și-a asigurat un bonus de 450.000 de euro după victoria cu RFS

FCSB și-a asigurat 450.000 de euro după meciul cu RFS, aceasta fiind suma cu care UEFA premiază o victorie în faza principală din Europa League.

Campioana României își asigurase deja 4.310.000 de euro pentru calificarea în faza principală din Europa League.=