Ștefan Târnovanu, îngerul păzitor din poarta FCSB-ului, discurs sincer la finalul meciului cu PAOK Europa League

FCSB s-a impus cu 1-0 pe terenul lui PAOK Salonic în etapa a doua a Europa League, menținându-se astfel în clubul select al echipelor cu maximum de puncte în întrecerea europeană.

La finalul meciului, Ștefan Târnovanu și-a felicitat colegii pentru determinarea pe care au arătat-o după eliminarea lui Darius Olaru.

FCSB are șase puncte după primele meciuri în Europa League, lucru cu care se mai pot mândri doar alte patru cluburi mari europene: Lazio, Lyon, Tottenham și Anderlecht.

"O partidă foarte dificilă. A fost foarte greu pentru că a trebuit să jucăm în 10 oameni o mare parte din meci. Mă bucur mult că am reușit să câștigăm. Dacă nu primesc gol, sunt foarte mulțumit. Nu știu dacă eu sunt omul meciului, habar n-am. Nu asta e important. Ce e important este că legăm două victorii în Europa, nu am primit gol (cu PAOK, n.r.) și asta mă bucură cel mai mult.

Au pus o presiune mare și publicul i-au împins de la spate, au fost și zece minute de prelungiri, dar am făcut față și sunt foarte fericit.

Nu suntem nici primii nici ultimii care se apără așa. Dacă v-ați uitat la Arsenal cu City (Manchester City, n.r.) de acum câteva zile, Arsenal s-a apărat ca la handbal după ce a rămas cu un om în minus.

Avem șase puncte din șase posibile, mai mult de atât nu putem să ne dorim.

Ne bucurăm că a venit alături de noi (n.r. Gigi Becali) și îl mai așteptăm și pe viitor", a spus Ștefan Târnovanu, la finalul meciului.

FCSB obţine a doua victorie consecutivă în competiţie, după 4-1 cu letonii de la RFS, săptămâna trecută, la Bucureşti.

PAOK a pierdut şi primul meci din competiţie, 1-3 cu Galatasaray, la Istanbul.