Portarul Ștefan Târnovanu (24 de ani) și-a găsit cu greu cuvintele după umilința din Scoția. El spune că este un moment greu pentru echipă, dar campioana României trebuie să meargă înainte pentru că urmează meciuri grele în zilele următoare.

Ce a spus Târnovanu după ce a încasat 4 goluri de la Rangers

Ștefan Târnovanu a fost executat din toate părțile de jucătorii lui Rangers, dar spune că totul s-a rupt după golul anulat în debutul meciului. David Miculescu a trimis în plasă, dar reușita a fost anulată pentru un fault la portarul advers.

"Nu s-a legat nimic și pentru că în minutul 2-3 am avut acel gol anulat. A fost greșeala arbitrului, dar nu știu dacă s-ar fi schimbat ceva. După acel moment nu ne-a mai ieșit nimic. Au făcut ce au vrut ei. Nu e un sentiment plăcut deloc când încasezi patru goluri, trebuie să mergem înainte. Trebuie să ne ridicăm", a spus Ștefan Târnovanu, după meciul Rangers - FCSB.

Rangers a expediat șapte șuturi pe spațiul porții. Târnovanu a intervenit în trei rânduri, dar la celelalte execuții nu a reușit să fie salvator.

FCSB, fără replică la Glasgow

Campioana României nu a avut nicio șansă pe terenul lui Rangers. Gazdele s-au impus fără probleme, scor 4-0. Chiar dacă David Miculescu a avut un gol anulat în minutul 2, după o fază discutabilă, scoțienii au controlat partida după acel moment.

Tom Lawrence a deschis scorul în minutul 11, iar apoi totul s-a năruit pentru FCSB. Vaclav Cerny a majorat diferența în minutul 31, iar în minutul 53 a semnat "dubla" pe Ibrox. Hamza Igamane a închis tabela, în minutul 71, după ce s-a distrat cu apărarea FCSB-ului și a finalizat cu un șut la colțul lung.

FCSB a suferit la Glasgow primul eșec în faza principală din UEFA Europa League. În primele două etape, bucureștenii au învins FK RFS (4-1) și PAOK Salonic (1-0).

Pentru FCSB urmează un alt duel "de foc". Campioana României va primi vizita rivalilor de la Rapid București, duminică, pe Arena Națională. Marele derby va începe la ora 21:00 și va putea fi urmărit în format LIVE BLOG pe site-ul www.sport.ro.